Miasto - Tygodnik Koszaliński

Karp nasz wigilijny

Są stoły wigilijne, na których karpia nie uświadczysz i są takie, na których bez karpia ani rusz. Ciekawsze jest to, że ta ryba spożywana jest tylko w czasie świąt. Aż szkoda, bowiem jest nie tylko smaczna, daje szerokie pole do popisów kulinarnych, ale jest dobrym źródłem białka, nie karmiąc nas zbytnio kaloriami.

Karp (cyprinus carpio) występuje w formie dzikiej – to sazan uważany przez wędkarzy za rybę przebiegłą i waleczną. My jednak spotykamy się najczęściej z karpiem hodowlanym. Najwcześniej udomowili go Chińczycy (już w V w. p.n.e.). W Europie pierwsze wzmianki o potrawach z tej ryby pochodzą z roku 350 p.n.e. Hodowlę rozpoczęto w sztucznych stawach budowanych przy klasztorach. W XII w. była to już najważniejsza ryba hodowlana w majątkach klasztornych. Dziś występuje na całym świecie, ale w wielu krajach uważany jest za szkodnika i gatunek inwazyjny (USA, Australia).

Nie z drewna, ale z polimerów

 Replika :: Fot: Magda Pater

Najpierw 6 tygodni drukowania w trzech wymiarach XV-wiecznej rzeźby Matki Bożej z ciałem Jezusa na kolanach. Potem klejenie powstałych w ten sposób części posągu. Na koniec trwające 3 tygodnie szlifowanie i malowanie specjalną żywicą. Idealna kopia skrzatuskiej Piety, wykonana na Politechnice Koszalińskiej, trafiła do mieszkańców Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu.

W Centrum Druku 3D, znajdującym się w kampusie uczelni przy ul. Śniadeckich 2, można oglądać i czaszkę dinozaura, i model ludzkiego serca. Są też przedmioty, o przeznaczeniu których wiedzą tylko ich twórcy.
Drukarki cyfrowe służyć mogą do wykonywania rzeczy i pięknych, i użytecznych. Dla starszych kapłanów, którzy z racji wieku nie mogą sobie pozwolić na podróż do odległego diecezjalnego sanktuarium, kopia rzeźby to bezcenny dar. Podobnie jak możliwość oglądania współczesnych wynalazków nauki i techniki.

Wyróżnienia na koniec jubileuszu

 Podsumowanie jubileuszu TPD :: Fot: Magda Pater

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci kończy świętowanie stulecia działalności. To największe w kraju stowarzyszenie wspierające dzieci, młodzież i ich rodziców, współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami. Podczas zebrania plenarnego zarząd oddziału okręgowego wręczył statuetki i odznaki przedstawicielom kilku z nich.

TPD prowadzi ogniska wychowawcze, świetlice środowiskowe i przedszkola. Wciela w życie programy profilaktyczne i pomocowe. Organizuje konferencje, wydaje publikacje o wychowaniu i pomocy najmłodszym. Wspiera także rodziny. Członkowie organizacji podkreślają, że te działania nie byłyby możliwe bez innych instytucji czy stowarzyszeń.
– Zaprosiliśmy na nasze posiedzenie osoby i instytucje, które bardzo wspierają nasze działania i szczególnie zasłużyły się dzieciom – zaznacza Henryk Zabrocki, prezes Oddziału Okręgowego TPD w Koszalinie. Cieszymy się bardzo, że są to osoby różnych profesji i stanów. Wśród instytucji odznaczonych medalem stulecia TPD znalazła się Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przylesie”.

Zbudowali wieże i je... zburzyli

 Próba wytrzymałości wieży :: Fot: Magda Pater

Uczniowie szkół budowlanych i studenci budownictwa z całej Polski po raz trzeci stawiali wieże z drewna i sztucznego tworzywa. Przyszli specjaliści od stawiania domów i mostów przyznają, że to dobra metoda sprawdzenia umiejętności konstruktorskich.

Konkurs Power Tower przygotowała Politechnika Koszalińska. Wystartowało w nim 18 studenckich i uczniowskich drużyn z Politechniki Śląskiej, Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Gdańskiej, Zespołu Szkół nr 7 w Koszalinie, Państwowych Szkół Budownictwa z Gdańska, Zespołu Szkół Technicznych ze Słupska, Zespołu Szkół Technicznych z Człuchowa, Zespołu Szkół Technicznych z Kartuz. Drużyny startowały pod różnymi nazwami takimi jak Cebulaki, Tołerowcy, Młodzi Tytani czy Siatkarczyki.

Miau, kocie wąsy i spółka

 Koty poszukują nowego domu :: Fot: Magda Pater

Są ludzie, którzy mają „skazę”. Taką, która nie pozwala im przejść obojętnie wobec cierpienia, niesprawiedliwości, choroby. Nic na to poradzić nie mogą, bo mają tak organicznie.

Lidka Fałdyga ma taką „skazę” od dziecka. Kiedy widziała krzywdę, nie umiała udawać, że jej nie ma, dlatego już w dzieciństwie znosiła do domu biedne, chore i niechciane zwierzaki. – Moi rodzice wiedzieli, że jestem inna. Na takie osoby jak ja, mówi się, że są nadwrażliwe. Ja uważam, że jestem połączona jakąś tajemną nicią z naturą, przyrodą. Czuję to bardzo wyraźnie. Kiedy widzę, że zwierzę boli, boli i mnie. Kiedy zwierzę jest głodne, ja jestem głodna. Kocham wszystkie zwierzaki, ale największe serce od zawsze miałam do kotów – mówi.

Spacer po magicznej górze

 Relikty na Górze Chełmskiej :: Fot: Archiwum

Góra Chełmska od wieków stanowiła miejsce zainteresowań koszalinian. Dawniej jako przestrzeń magiczna, pełna tajemnic, w czasach współczesnych jako idealny teren do rekreacji i wydarzeń kulturalnych. Nie mogłam więc nie skorzystać z okazji i wraz z grupą pasjonatów historii oraz Andrzejem Kuczkowskim, archeologiem i regionalistą z Muzeum w Koszalinie, wybrałam się na spacer na górę Chołm, jak powiedzieliby dawni Słowianie.

Spotkaliśmy się na parkingu i od razu nasz przewodnik kazał zachować czujność. Według legend, to w tym właśnie miejscu straszliwy diabeł pod postacią kozła czekał na przejeżdżających woźniców. Gdy ich spotkał, rzucał się na nich i dusił. A ich dusze wędrowały prosto do piekła. Minęliśmy pomnik ku czci powstańców listopadowych, którzy byli internowani na terenie Prus i pracowali przy budowie szosy. Dowiedzieliśmy się, że niegdyś, prawie naprzeciwko, znajdował się pomnik poświęcony dwóm członkom nazistowskiej organizacji paramilitarnej S.A., którzy polegli w 1932 podczas potyczki z bojówką komunistyczną.

Plecak i plan lekcji przyjazne uczniowi

 Konferencja dot. zdrowia dzieci w szkole :: Fot: Marcin Torbiński

Zdrowia dieta, aktywność fizyczna i… plecak dopasowany do kręgosłupa i wagi dziecka. To najważniejsze elementy prawidłowego rozwoju ucznia. O tym, jak mu je zapewnić, rozmawiali uczestnicy konferencji pt. „Zdrowotne aspekty higienicznego życia dziecka w szkole”. Zorganizowali ją Państwowa Inspekcja Sanitarna, Zachodniopomorski Kuratorium Oświaty oraz Polskie Towarzystwo Higieniczne Oddział w Szczecinie. Jej adresatami byli dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy i intendenci placówek oświatowych województwa zachodniopomorskiego.

Wykłady dotyczyły m.in. wad postawy u dzieci i akcji ważenia plecaków w październiku 2018 roku. Nieprawidłowe krzywizny kręgosłupa to prawdziwa plaga XXI wieku u uczniów. Ich główne przyczyny to nie tylko mała lub żadna aktywność fizyczna, przeglądanie internetu w komputerze czy smartfonie. Winę ponosi także zbyt ciężki plecak. Dzieci dźwigają w swoich szkolnych torbach nie tylko zeszyty i podręczniki, kanapki i napoje, ale też strój i buty na wf, kosmetyczki i podręczniki na dodatkowe zajęcia. Waga plecaka nie powinna przekraczać 10 proc. masy ciała noszącego je dziecka.

Czas na program Polska Zachodnia

 Debata o przyszłości Polski Zachodniej :: Fot: Marcin Torbiński

Przedsiębiorcy, zrzeszeni w kilku organizacjach, chcą stworzyć program rozwoju gospodarczego, podobny do programu „Polska Wschodnia”. Miałby on dotyczyć naszego regionu. W jego opracowaniu pomógłby Zespół Parlamentarny ds. Pomorza Środkowego.

Zrzeszenie Kupców i Przedsiębiorców w Koszalinie, Koszalińska Izba Przemysłowo- Handlowa, Business Centre Club Loża Koszalińska i Północna Izba Gospodarcza od lat naciskają na rządzących, aby utworzyli województwo środkowopomorskie. Robią to szczególnie mocno przed wyborami samorządowymi i parlamentarnymi. Jeszcze w październiku, na debacie z kandydatami do sejmu i senatu, wymogli na nich obietnicę, że w razie ich wyboru, powołają Zespół Parlamentarny ds. Pomorza Środkowego.

Koncert podwójnie jubileuszowy

 Jubileusz CR Na Pięterku :: Fot: Magda Pater

Jubileusz 30-lecia działalności Centrum Rozrywki „Na Pięterku” KSM „Przylesie” postanowiło uczcić koncertem z udziałem kolejnego jubilata – Grupy Jazzowej „Dixieland”. Ten zespół od 25 lat specjalizuje się w standardach jazzowych. Koncert jubileuszowy odbył się 22 listopada i zgromadził licznych gości kochających i „Pięterko” i jazzowe evergreeny.

„Pięterko” – znane i lubiane
Gospodarzami wieczoru byli wieloletnia kierowniczka CR „Na Pięterku” Kazimiera Talko-Hryncewicz oraz Robert Szewel. Warto podkreślić, że koncert zgromadził wielu znamienitych gości, z prezydentem Koszalina, Piotrem Jedlińskim i ks. Kazimierze Bednarskim, proboszczem parafii p.w. Ducha Świętego. Nie mogło zabraknąć Kazimierza Okińczyca, prezesa zarządu KSM „Przylesie”.

Strona 3 z 1398

Oglądasz teraz: Start