Miasto - Tygodnik Koszaliński

Orzeł z opaską na ramieniu

Polska to taki kraj, w którym świętością stają się przedmioty, zjawiska i ludzie, często na świętość niezasługujący, albo wręcz od świętości bardzo dalecy.Jednak takich świętości mamy wiele i okazuje się, że każde, nawet w myśli, ich naruszenie może stać się pretekstem do interwencji policji i innych sił rozmnożonych w ostatnich latach do granic absurdu. Można mieć różne zdanie na temat zasług tego czy innego polityka, który znalazł się na cokołach licznych pomników, można wyrażać krytyczne opinie, można w końcu twierdzić, że dzieło, które znalazło się na cokole i stało się obiektem kultu – na to nie zasługuje.

Jeszcze jest czas na zdobycie indeksu

Sierpień to dla wielu maturzystów miesiąc wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Ci, którzy postanowili postarać się o wyższe wykształcenie, nie będą mieć problemu ze zdobyciem indeksu.

Na koszalińskich uczelniach rekrutacja potrwa do rozpoczęcia roku akademickiego.Politechnika Koszalińska proponuje 27 kierunków na studiach I stopnia i 14 kierunków na studiach II stopnia. Na studia stacjonarne I stopnia uczelnia chce przyjąć tysiąc osób, a połowę tej liczby na  niestacjonarne. Najwięcej chętnych jest na informatykę, budownictwo, architekturę wnętrz i wzornictwo.

Jest dawca dla Filipa!

Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i setki odprawionych mszy w intencji uzdrowienia przyniosły skutek. 19-letni Filip Gonciarek już niedługo otrzyma szansę na wyleczenie z ostrej białaczki limfatycznej.
Tegoroczny maturzysta Zespołu Szkół nr 9, czyli popularnego „elektronika”, złą diagnozę usłyszał w kwietniu. Lekarze od razu wprowadzili agresywne leczenie. Chłopak trafił na oddział hematologii szpitala w Słupsku. Tam przeszedł trzy cykle chemioterapii.

Z pociągu do autobusu – utrudnienia na kolei

Początek września to nie tylko nowy rok szkolny, ale także zmiana rozkładów jazdy pociągów w naszym regionie. Przez kilka tygodni składy Pendolino będą dojeżdżać tylko do Sławna.

Od 18 września do 2 października 2018 roku na linii nr 202, na odcinku Koszalin-Sławno będzie kursować zastępcza komunikacja autobusowa. Utrudnienia dla podróżnych nie będą spowodowane wyczekiwanymi od dawna pracami modernizacyjnymi, które przyspieszą jazdę pociągów na trasie z Koszalina do Trójmiasta.

Partnerzy Koszalina

  Drogowskaz w koszalińskim parku odsłonięto w 2016 roku z udziałem przedstawicieli miast partnerskich.     :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Jest ich dwanaście. W większości leżą w Europie, ale jest na przykład rodzynek z dalekich Chin. Mowa o miastach partnerskich Koszalina. Co wynika z tej współpracy? Czy po podpisaniu umowy i uściśnięciu rąk współpraca trwa z korzyścią dla obu stron?
W założeniu miasta partnerskie powinny być do siebie podobne. Chodzi o wielkość, liczbę ludności czy charakter (np. miasto przemysłowe, turystyczne). Partnerstwo ma na celu współpracę na polu kultury, gospodarki i edukacji. Celem jest nie tylko wzajemne wizytowanie władz, ale i grup mieszkańców, np. zespołów artystycznych. Tyle teorii. A jak to wygląda w przypadku Koszalina.

W WAKACJE - NIE DAJ SIĘ USTRZELIĆ ZŁODZIEJOWI!

Autorska kampania profilaktyczna Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie pt. „Nie daj się ustrzelić złodziejowi!” jest prowadzona już kolejny rok.

Pomysł na akcję zrodził się na podstawie obserwacji i analiz, z których wynika, że wielu kradzieżom można zapobiec stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jak się okazuje, nie ma znaczenia wiek, płeć ani miejsce, w którym się znajdujemy. Na to, czy staniemy się ofiarą kradzieży, ma wpływ nasze zachowanie, beztroska, nieostrożność czy nieuwaga, o które bardzo łatwo podczas wakacyjnego odpoczynku.

Wolność dziecka jest najważniejsza

Nauka nie poszła w las – mówi stare porzekadło. Tymczasem nauka w lesie to dość nowy pomysł na edukację najmłodszych. Leśne przedszkola działają już na świecie i w Polsce. Podobna placówka powstaje w Koszalinie.

Pierwsze leśne przedszkola powstały w Danii i rozprzestrzeniły się na inne kraje skandynawskie. Ich twórcy i rodzice dzieci, które uczęszczały do takich placówek, zwracają uwagę na wzrost kreatywności i odporności swoich pociech.

WIĘCEJ W NOWYM WYDANIU TYGODNIKA MIASTO

Szkoły pracują bez uczniów

Wakacje to tradycyjnie czas remontów w koszalińskich placówkach oświatowych. W tym roku ich ważną część stanowi ocieplenie budynków nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.

Dotyczy to Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego. Placówka przy ul. Chopina 42 będzie miała ocieplone ściany zewnętrzne, wymienioną instalację centralnego ogrzewania oraz wybudowaną wentylację mechaniczną w salach gimnastycznych i kuchni właściwej.

„Integracja” za miesiąc

  „Integracja” za miesiąc    :: Fot:  Mariusz Czajkowski

34 filmy z całego świata, koncerty, wystawy i spotkania z niezwykłymi ludźmi. W dniach  4 - 8 września w Koszalinie po raz 15. odbędzie się Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”.

Do konkursu zakwalifikowano 7 filmów amatorskich, 12 fabularnych i 15 dokumentalnych. Wszystkie dotykają problematyki osób z niepełnosprawnościami. Obradom jury w tym roku będzie przewodniczył Łukasz Maciejewski. Skład oceniających uzupełnią Urszula Grabowska, Małgorzata Zajączkowska, Sebastian Stankiewicz i Tomasz Karcz.

Strona 3 z 1338

Oglądasz teraz: Start