Miasto - Tygodnik Koszaliński

Nowe sekcje

Klub Kanion KSM „Przylesie" zaprasza do udziału w nowych sekcjach.

„Pomoc w nauce: fizyka, matematyka, chemia" to zajęcia prowadzone przez instruktora, który pomoże przyswoić oraz obrazowo wyjaśni zagadnienia związane z fizyką, matematyką, chemią na poziomie szkoły podstawowej (ośmioletniej) oraz gimnazjum. Na zajęcia można umówić się indywidualnie lub w małej grupie.

„PRO-KONTRA” zaprasza

Obywatelskie Forum Dyskusyjne „PRO-KONTRA” im. Aleksandra Małachowskiego zaprasza mieszkańców Koszalina na otwarte spotkanie dyskusyjne, które odbędzie się 14 listopada (środa) o godz. 16 w siedzibie Unii Pracy przy ul. Piłsudskiego 11-15.

Temat spotkania: „Wkład lewicy w 100-lecie niepodległości Polski”.

Kłopotliwa rocznica

Z rocznicą odzyskania niepodległości kłopoty były od zawsze, ale przyczyny tych kłopotów były, oczywiście, różne. Pierwszy raz Polska świętowała oficjalnie i uroczyście 14 listopada 1920 roku .

Józefowi Piłsudskiemu wręczono tego dnia buławę marszałkowską, doceniając jego rolę w wojnie polsko-bolszewickiej.Nie zapomniano o rocznicy nawet podczas II wojny światowej. Pojawiały się napisy „Polska żyje”, „Polska zwycięży” i np. „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Strach

Włączam telewizję. Na kanale X radzą, żeby zainwestować w dobry krem nawilżający firmy Y, bo inaczej nie poradzę sobie ze zmarszczkami. W radiu słyszę, że jeżeli nie będą brać mieszanki witamin, to wypadną mi włosy, a paznokcie będą się łamać.

Sprawdzam pocztę w komputerze. Próbuję się zalogować, ale najpierw muszę przebić się przez gąszcz „krzykliwych” reklam. Zażywaj suplementy, bo dopadną cię wirusy i przeleżysz w łóżku jesień i zimę - mówi do mnie pani z ekranu. Kiedy znika, pojawia się plansza, a na niej wskazówki dotyczące tego, jak ochronić swoje mieszkanie przez zalaniem, włamaniem albo inną katastrofą.

Parada z marszałkiem

  Parada z marszałkiem     ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Mimo że sto lat temu Koszalin nie leżał w granicach Polski, w naszym mieście obchody stulecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę są bardzo huczne.

W samą rocznicę zakończenia I wojny światowej, będącej symboliczną datą  odzyskania wolności przez Polskę, Koszalin odwiedzi Józef Piłsudski. Uznawany jest za jednego Ojca Niepodległości. Świętowanie potrwa całą niedzielę, 11 listopada. O godz. 10 w kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy ul. Połczyńskiej 1 zacznie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji Ojczyzny.

Dyżury radnych

W poniedziałek, 12 listopada, w godz. 16.30-17.30 w siedzibie Rady Osiedla „Na Skarpie" przy ul. Na Skarpie 17 dyżurować będą przedstawiciele RO – Teresa Tomczyk, Teresa Labisch, Krystyna Strzałkowska i Krystyna Rutkowska.

We wtorek, 13 listopada, w godz. 17.30-18.30 w siedzibie Rady Osiedla „Nowobramskie" przy ul. Dworcowej 10/6 dyżurować będą przedstawiciele RO – Marian Kmieciak i Krzysztof Sikorski.

Przełajowy cykl

W sobotę, 10 listopada, odbędą się drugie zawody z cyklu I Grand Prix Koszalina w Biegach Przełajowych.

Impreza jest skierowana dla uczniów klas 3-6 szkół podstawowych. Start o godz. 10 na terenach zielonych w pobliżu stadionu ZOS Bałtyk przy ul. Andersa w Koszalinie.Rywalizacja toczyć będzie się na dystansach 400 m, 600 m, 800 m, 1000 m. Zgłoszenia w dniu zawodów.

Kto wygrał?

Pierwszy z czterech ważnych obowiązków obywatelskich za nami. W przyszłym roku emocjonować się będziemy wyborami do parlamentu europejskiego i naszego, a w 2020 wyborem prezydenta RP.
Minione wybory samorządowe pokazały, że coraz więcej uprawnionych do głosowania dochodzi do wniosku, że warto decydować, kto sprawować będzie władzę.

Piłsudski na Syberii

Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę prac wykonaną w technologii druku 3D „Piłsudski na Syberii".

Wystawa związana jest z przypadającą w tym roku 130. rocznicą, która mija od aresztowania i zesłania Józefa Piłsudskiego na krańce carskiej Rosji, na Syberię, za udział w spisku mającym na celu zabicie cara Aleksandra III. Przedstawia prace artysty Zdzisława Czermańskiego, który w latach 1931-36 wykonał dwa albumy oraz tekę rysunkową poświęconą postaci Józefa Piłsudskiego.

Strona 7 z 1365

Oglądasz teraz: Start