Miasto - Tygodnik Koszaliński

Chce przywrócić Koszalin mieszkańcom

Wiktor Kamieniarz, nauczyciel historii, pedagog i dyrektor II LO oficjalnie kandyduje na prezydenta Koszalina. Swoją decyzję ogłosił na spotkaniu w Teatrze Variete Muza.

Chce przywrócić miasto obywatelom i zachęcić młodzież do pozostania w nim. Kampania ruszyła, mimo że nie znamy daty wyborów samorządowych.Wiktor Kamieniarz należy do ruchu „Bezpartyjni dla Koszalina”, który wraz z innymi organizacjami podpisał porozumienie ze stowarzyszeniem Lepszy Koszalin.

Miesiąc roweru miejskiego

27 kwietnia w Koszalinie uruchomiony został rower miejski. Przez miesiąc funkcjonowania zarejestrowało się 5.597 użytkowników. Rowery wypożyczono 19.627 razy. Każdy jednoślad był średnio wypożyczany 196 razy.

Średni czas wypożyczenia to 33 minuty i 10 sekund. Najwięcej wypożyczeń odnotowano na stacji przy ratuszu (3.097) i przy „budowlance” (2.881). – Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Koszalina chętnie korzystają z Koszalińskiego Roweru Miejskiego.

Połczyńska wreszcie przejezdna

Zakończył się remont ulicy Połczyńskiej. Modernizacja trwała ponad dwa lata i kosztowała 10 milionów złotych. Jednocześnie, od pierwszego czerwca trasa linii autobusowej nr 9 powraca na ulicę Połczyńską.

Wszystkie kursy będą realizowane do Seminarium Duchownego.  Oznacza to, że nie będą obowiązywały przystanki: Sarzyńska i os. Żytnia. Na tym nie koniec prac, bo Urząd Miejski wyłonił firmę, która zajmie się teraz remontem 400-metrowego odcinka ulicy Żytniej. Modernizacja ma potrwać do końca roku.

Pieniądze na renowację zabytków

Ponad milion złotych trafi do zabytków w naszym województwie. Pieniądze będą przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Dotacje pochodzą z budżetu Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Wśród dotowanych zabytków są obiekty z Koszalina i okolic. Prawosławna parafia pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Koszalinie  dostanie 15 tys. zł na remont podłóg XIII w. świątyni. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Antoniego Padewskiego w Osiekach w gminie Sianów otrzyma 15 tys. zł.

Festyn z Nadzieją

Centrum Kryzysowe dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi „Nadzieja” zapraszają na III Festyn Rodzinny. Impreza odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca,  przy ulicy Harcerskiej 17.
W programie festynu m.in. konsultacje manicurzystki i wizażystki, konkursy, zabawa taneczna i loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. Nie zabraknie potraw z grilla, domowych ciast i cukrowej waty. Początek festynu o godz. 15.00.
(ejm)

Kłusownik wpadł w sidła

Współpraca policjantów z komisariatu I w Koszalinie i funkcjonariuszy Państwowej Straży Rybackiej przyczyniła się do zatrzymania mężczyzny, który nielegalnie łowił ryby na jeziorze Jamno.

W czwartek, 24 maja, dyżurny koszalińskiej komendy odebrał zgłoszenie, że na jeziorze ma miejsce nielegalny połów ryb. We wskazane miejsce skierował patrol. Zatrzymano 68-latka. Mężczyzna ten nielegalnie, bez wymaganych pozwoleń, łowił ryby przy użyciu sieci rybackiej. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut nielegalnego połowu ryb. Za popełnione przestępstwo grożą mu dwa lata więzienia.

Pijany uciekał przed policją

Koszalińscy policjanci podczas rutynowych kontroli prędkości pojazdów postanowili zatrzymać kierującego citroenem. Mężczyzna nie zareagował na sygnały mundurowych i z impetem odjechał. Mundurowi podjęli pościg.

Kierowca gnał przed siebie, łamiąc przepisy. W pewnym momencie kierujący citroenem wjechał na teren posesji przy ulicy Jamneńskiej, gdzie został zatrzymany. Badanie alkotestem wskazało, że 32-latek kierował samochodem pod wpływem alkoholu. Miał ponad 0,5 promila.

Uczniowie nie zapłacą za dojazd do szkół

Rok temu projekt uchwały „Dzieciaki bez biletów”, poparty podpisami ponad 2 tysięcy mieszkanek i mieszkańców Koszalina, przepadł na sesji Rady Miejskiej. Jednak koszalińscy uczniowie od września za darmo dotrą do szkół miejskimi autobusami.

Pomysł Inicjatywy Polskiej, odrzucony głosami radnych Platformy Obywatelskiej, zyskał ich poparcie, gdy... sami go zgłosili.W zeszłym roku radni rządzącej w mieście partii twierdzili, że miasta nie stać na finansowanie przejazdów uczniów miejskimi autobusami, Argumentowali, że większość młodszych uczniów szkół podstawowych dowożą rodzice, a starsi docierają pieszo.   

„m-Teatr” pod ministerialną kreską

Czarne chmury zawisły nad koszalińskim festiwalem „m-Teatr”. Wydarzenie po raz pierwszy nie otrzymało dofinansowania z Ministerstwa Kultury. To oznacza, że choć przegląd się odbędzie, jego formuła będzie znacznie skromniejsza.

Festiwal, na którym prezentowane są najciekawsze przedstawienia młodych polskich reżyserów, ma stałe i wierne grono odbiorców. Nic dziwnego, bo w ciągu kilku dni na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego obejrzeć można spektakle z największych i najważniejszych ośrodków w Polsce. W poprzednich latach widzowie „m-Teatru” mieli szansę zobaczyć sztuki między innymi z Poznania, Warszawy, Torunia, Krakowa i Wałbrzycha.

Strona 7 z 1325

Oglądasz teraz: Start