Miasto - Tygodnik Koszaliński

Nie tylko dla matematycznych orłów

W Koszalinie po raz 22. odbędzie się „Bieg po indeks”. Konkurs skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych jest dla nich szansą sprawdzenia wiedzy z przedmiotów ścisłych, zdobycia nagrody finansowej i stypendium naukowego.

Konkurs organizują wspólnie: Politechnika Koszalińska i Urząd Miejski. Czasu na zgłoszenie się nie zostało dużo, bo termin upływa 16 lutego. Na uczestników czekają trzyetapowe zmagania. W pierwszym i drugim etapie zadania z matematyki, fizyki lub informatyki uczniowie rozwiązują „na odległość”, za pośrednictwem platformy e-learningowej. W finale najlepsi spotkają się w kampusie Politechniki Koszalińskiej i będą musieli rozwiązać piętnaście zadań w ciągu 120 minut.

Miejskie działki w cenie

Nie maleje popyt na miejskie działki w Koszalinie. W 2017 roku do budżetu wpłynęło ponad 8 milionów złotych ze sprzedaży terenów należących do miasta. Ratusz szacuje, że w tym roku będzie podobnie.

W najbliższych miesiącach pod młotek pójdą, między innymi tereny znajdujące się w nowej strefie ekonomicznej, w rejonie ulic: Szczecińskiej, Wołyńskiej i Lechickiej. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje, że na działkach można wybudować obiekty produkcyjne, składy, hale i magazyny. - W sumie na sprzedaż wystawionych zostanie dwadzieścia działek o łącznej powierzchni ponad 13 hektarów – mówi Robert Grabowski, rzecznik prezydenta miasta.

Płonął socjalny

Do groźnego pożaru doszło w sobotę w jednym mieszkań w bloku socjalnym przy ulicy Lechickiej.

Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Jeden z mężczyzn jest w stanie krytycznym.

In vitro po raz drugi

Mimo że wojewoda zachodniopomorski unieważnił przegłosowaną uchwałę, dotyczącą finansowania in vitro dla mieszkańców Koszalina, samorządowcy nie składają broni.

Zdecydowali się wszcząć nową procedurę, taką, która została pozytywnie zaopiniowana w innych miastach. Krystyna Kościńska, przewodnicząca Rady Miejskiej, i Marcin Waszkiewicz, radny, przedstawili nowy projekt uchwały, dotyczącej programu in vitro. Cel jest jeden - przyspieszyć pomoc mieszkańcom, którzy nie mogą mieć dzieci naturalną metodą. Radni czują powagę sytuacji i wiedzą, że na tę uchwałę czeka bardzo dużo osób.

Zęby mądrości?

Zwykle mamy dwa naturalne garnitury zębów oraz czasem trzeci – sztuczny. Ale 3/4 ludzi miewa  dodatkowe zęby – trzecie trzonowce, nazywane ósemkami. Po jednym na końcach szczęki i żuchwy.

Wyrastają w wieku 17-21 lat, a bywa, że około czterdziestki. Im później, tym sprawiają więcej kłopotów. Czasem w kości są tylko zawiązki, widoczne jedynie na rentgenie czy tomografii. Wyrzynanie się ósemek jest bolesne. Jest im ciasno, szybko ulegają próchnicy, bo szczoteczka ma problem z wyczyszczeniem.

Kobiety chcą doradzać prezydentowi Koszalina

Prezydentowi Koszalina doradzają seniorzy, przedsiębiorcy i artyści, teraz chcą kobiety. Koszalińska Rada Kobiet to pomysł Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej. Przez trzy miesiące zbierane będą podpisy.

Rok 2018 został przyjęty przez Sejm jako rok Praw Kobiet.

Małe zainteresowanie Kopertą Życia i Teleopieką

Mają pomagać i zapewniać bezpieczeństwo, w dodatku są bezpłatne. Niestety, wciąż niewielu koszalińskich seniorów korzysta z Teleopieki i Kopert Życia. Dlaczego? Domysłów jest dużo, ale konkretnych odpowiedzi brak.

Teleopieka to system, który w zamyśle jest prosty w obsłudze, a jednocześnie pozwala przez całą dobrę chronić i monitorować zdrowie i samopoczucie osoby starszej. Z programu może skorzystać każda osoba, która ukończyła 75 lat.

Walentynki poetyckie

Literacka grupa Krywaj – Literomograf zaprasza 14 lutego o godz. 18 do klubu Kawałek Podłogi, ul.Piastowska 21 na walentynkowy wieczór liryczny "Zostaw mnie, jako swoją tajemnicę".

W programie prezentacja wierszy i prozy członków grupy a także promocja specjalnie przygotowanej broszury z ich utworami tematyce miłosnej. Wstęp wolny.(dj)


Trzeźwy jak... Polak, czyli przepisem w promile

Uraz głowy przyczyną śmierci 4-miesięcznej dziewczynki – winny alkohol, matka miała 1,5 promila. 16-letni pieszy śmiercią przypłacił przejście przez ulicę, kierowca nissana miał 1,6 promila.

We Wrocławiu sąsiad nożem zabił sąsiada. Znów alkohol był w tle zdarzeń. W Kwidzynie 22-letni kierowca zabił cztery osoby, we krwi miał 2,6 promila. To tylko kilka informacji z doniesień Polskiej Agencji Prasowej. Alkohol jest bardzo często, jeśli nie przyczyną nieszczęść, to przyczynkiem do ich powstania. Czy można temu zapobiec?

Strona 5 z 1286

Oglądasz teraz: Start