Miasto - Tygodnik Koszaliński

50 lat Politechniki Koszalińskiej

W tym roku największa państwowa uczelnia w naszym regionie świętuje pół wieku. Z tej okazji do Koszalina zjechali rektorzy wszystkich polskich uczelni technicznych. Oficjalne uroczystości jubileuszowe miały miejsce w Filharmonii Koszalińskiej.
Osoby najbardziej zasłużone dla uczelni, które w szczególny sposób przyczyniły się do jej rozwoju, otrzymały Medale Politechniki Koszalińskiej. W gronie uhonorowanych znaleźli się prof. Józef Borkowski, prof. Wojciech Kacalak, prof. Krzysztof Wawryn, prof. Tomasz Krzyżyński (wszyscy wymienieni to byli rektorzy PK); ponadto - prof. Kazimierz Szymański (Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji), prof. Michał Jasiulewicz (Wydział Nauk Ekonomicznych), prof. Bogusław Polak (Wydział Humanistyczny), kanclerz dr Artur Wezgraj, mecenas Teresa Mańkowska-Florczak (radczyni prawna PK), Irena Ciesielska (koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, była kwestorka uczelni).
(ejm)

Godność nie tylko od święta

Down, głupi, debil, sierota – Piotr mówi, że wielokrotnie słyszał te słowa skierowane w swoim kierunku. Były też gorsze, którym towarzyszyły szydercze śmiechy. Wszystko dlatego, że intelektualnie nieco odstawał od swoich rówieśników.

Akceptacja inności to w Polsce wciąż duży problem. Pokonać bariery ma pomóc koszalinianom organizowany co roku Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.Na Rynku Staromiejskim stanęły dziesiątki stoisk. Na kilku z nich znalazło się rękodzieło stworzone przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Przepiękne, pomysłowe i bardzo starannie wykończone przedmioty.

Znęcali się nad kolegą – usłyszeli wyrok

Przed Sądem Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w bulwersującej sprawie znęcania się fizycznego i psychicznego nad 23-letnim mężczyzną. Do zdarzenia doszło w Koszalinie pomiędzy 9 a 10 grudnia 2016 roku.

Oskarżeni zostali skazani na 12 , 7 i 5 lat pozbawienia wolności.

Nie tylko akta

Archiwum Państwowe zawiera dokumenty przydatne tym, którzy poszukują swych przodków. Zawiera też cenne informacje o mieście i regionie. Będzie je można poznać 9 czerwca podczas Nocy Archiwów, organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwu.

Tego wieczoru  placówka wraz z partnerami szykuje wiele atrakcji.Nie tylko historycy miasta czy Pomorza mogą na co dzień odwiedzić neogotycki obiekt przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 2. Mieszczą się tam kilometry archiwów, dotyczących m.in. koszalinian żyjących kilkaset lat temu.

Luksus na mieleńskich wydmach

     Luksus na mieleńskich wydmach     ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

„Dune Resort”, kompleks trzech apartamentowców nad samym brzegiem Bałtyku w Mielnie, jest już zamknięty i gotowy.

Uroczyste przekazanie do użytku kolejnego budynku odbyło się  z udziałem jego twórców, władz samorządowych, obecnych i potencjalnych inwestorów oraz ambasadora Norwegii.Dlaczego Norwegii? Bo wśród Norwegów miejsce to cieszy się największym powodzeniem.

Dziki grasują w Koszalinie

W ciągu ostatnich kilku tygodni mieszkańcy zgłaszają zwiększoną aktywność tych zwierząt na koszalińskich osiedlach. Problem dotyczy znacznej części miasta.

Mieszkańcy żyją w strachu, bo mimo zarządzonego jakiś czas temu odstrzału, dzików nie ubywa.

Wysoka temperatura

Temperatura ostatnio jest wysoka nie tylko w powietrzu. Oficjalny akces do wyścigu o urząd prezydenta Koszalina ogłosił Wiktor Kamieniarz, obecny dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego.

Ze swoimi oficjalnymi kandydaturami czeka zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość. Pewnie dlatego, że rząd oficjalnie jeszcze nie ogłosił nawet daty wyborów, a ponoć o urzędników wyborczych i ludzi do obsługi jest bardzo ciężko. Ja mam jedynie nadzieję, że kampania wyborcza w naszym regionie nie będzie składała się z ciosów poniżej pasa, a dominować będzie kulturalny spór na argumenty. Nadzieja ponoć matką głupich.

Włosy dla chorych dzieci

Utrata włosów, będąca skutkiem choroby nowotworowej lub innej, jest szczególnie dotkliwa dla pań, bez względu na ich wiek.  Peruka ze sztucznego włosia nie zastąpi prawdziwej czupryny.
Na szczęście działają fundacje, którym każda długowłosa kobieta, nawet nastoletnia, można przekazać swoje obcięte pasma. Na jedną perukę potrzeba włosów od ośmiu osób, a nie każda może to zrobić. Włosy muszą mieć odpowiednią długość, przynajmniej 25 cm, i nie mogą być nigdy farbowane.

Festyn dla mieszkańców Wspólnego Domu

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 10 Koszalin i Rada Osiedla Wspólny Dom zapraszają mieszkańców na festyn rodzinny.
Odbędzie się on w sobotę, 9 czerwca, w godz. 10.-13. na boisku SP 10 przy ul.Chopina 42. W programie wiele atrakcji, m.in. loteria fantowa, w której główną nagrodą jest rower, gry i konkursy oraz zdrowe przekąski.
(ejm)

Strona 5 z 1325

Oglądasz teraz: Start