Miasto - Tygodnik Koszaliński

Cieplej i taniej

Budynki żłobka „Skrzat”, przedszkoli nr 13, 14 i 15 i Zespołu Szkół nr 7 zyskają w najbliższych miesiącach ocieplenie. Dzięki temu placówki zaoszczędzą pieniądze i energię.
Trwa już termomodernizacja Zespołu Szkół nr 8, Szkoły Podstawowej nr 10 i warsztatów Centrum Kształcenia Ustawicznego. Wartość tej inwestycji to 8,2 mln zł, z czego 5, 5 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Co dalej z wrotami sztormowymi?

  Co dalej z wrotami sztormowymi?      ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Wrota sztormowe skutecznie uniemożliwiają wlew wody morskiej do jeziora – informują działacze ekologiczni.

Powoduje to środowiskową degradację Jamna, a sama konstrukcja w obecnym kształcie nie spełnia swojej roli – mówią (pisaliśmy o problemie w numerze 44. gazety, na początku listopada). Od dłuższego czasu trwa debata, co z tym fantem zrobić. Zarządcą obiektu jest nowa instytucja Wody Polskie, w niej właśnie zapytaliśmy, jakie są plany, co do dalszych losów obiektu.

Cyfryzacja w gabinecie lekarskim

Od tego nie odejdziemy w żadnej dziedzinie życia. Bez komputera ani rusz także w służbie zdrowia. W Polsce jest niemal 146 tys. lekarzy i lekarzy felczerów uprawnionych do wydawania elektronicznych zwolnień lekarskich, z czego już korzysta 96,5 tysiąca.

Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA) medycy mogą przekazywać od stycznia 2016 roku. I to czynią, zwłaszcza w naszym województwie. Jak podaje Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego, w pierwszym tygodniu listopada w Koszalinie niemal 80 % zwolnień, które trafiły do koszalińskiego ZUS, została wysłana elektronicznie. To rekordowy wynik w kraju. W Szczecinie statystyki także są okazałe, bo 68% zwolnień to e-ZLA.

Nowe sekcje

Klub Kanion KSM „Przylesie" zaprasza do udziału w nowych sekcjach. „Pomoc w nauce:

fizyka, matematyka, chemia" to zajęcia prowadzone przez instruktora, który pomoże przyswoić oraz obrazowo wyjaśni zagadnienia związane z fizyką, matematyką, chemią na poziomie szkoły podstawowej (ośmioletniej) oraz gimnazjum.

Ogniki niepodległości

Tydzień temu, kiedy pisałem felieton na temat obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, nie przewidziałem, że na dwa dni przed 11 listopada zapadnie decyzja o marszu „rządowo-prezydenckim”.

Organizatorzy „cyklicznego” widowiska, czyli narodowcy, zepchnięci zostali na drugie miejsce, mogli pomaszerować nie jak planowali, jako awangarda. Czekali aż wyruszy radosny tłum na czele z ważnymi przedstawicielami rządu i prezydenta oraz oczywiście z prezesem, który tym razem niósł osobiście szturmówkę.

Nowa stara ulica

To będzie jedna z największych inwestycji drogowych w Koszalinie. Kosztem ponad 30 milionów złotych zostanie gruntownie przebudowana ulica Władysława IV.
Inwestycja ma związek z budowaną drogą ekspresową S6. Nowa Władysława IV będzie ulicą dojazdową do węzła ekspresówki, który budowany jest pomiędzy osiedlami Unii Europejskiej a Jamno. Modernizacja Władysława IV ma objąć odcinek od ronda im. gen. Maczka aż do wspomnianego węzła. Na tę realizację koszaliński samorząd otrzymał od zarządu województwa dofinansowanie - 32,5 miliona złotych. Cała wartość modernizacji drogi to 40 milionów złotych.

Dla młodzieży i dorosłych

Klub „Kanion” KSM "Przylesie" zaprasza na rysunek i malarstwo. Zajęcia dla młodzieży i dorosłych w każdym wieku.

Nauka rysunku i malarstwa na różnych poziomach - podstawy kompozycji, proporcji i rysowania z obserwacji. Spotkania z artystą odbywają się w poniedziałki w godz. 17-18 (młodzież), środy w godz. 17.30-19 (dorośli), czwartki godz. 10-11.30 (seniorzy). Zapisy i bliższe informacje: Klub „Kanion" ul. Krzyżanowskiego 26, tel. 94/343 50 52: 94/343 80 96.

Książki 100-lecia

Z okazji obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza Czytelników do udziału w głosowaniu na najlepsze książki stulecia. 11/11 to ranking stworzony z propozycji wybranych przez pracowników Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.
Korzystając z dowolnej przeglądarki należy wybrać 11 tytułów z listy i oddać głos. Głosować można pod linkiem: https://www.biblioteka.koszalin.pl/biblioteka/wydarzenia/glosowanie

Trzynasta fala

Bałtycka Galeria Sztuki CK105, ul. Zwycięstwa  zaprasza 16 listopada o godz.18 na otwarcie 13. Wystawy Interdyscyplinarnej „Fala”.

To doroczna prezentacja dorobku koszalińskich  i krajowych artystów.

Strona 5 z 1365

Oglądasz teraz: Start