Miasto - Tygodnik Koszaliński

Co jest naszym skarbem?

Niby nic takiego. Naszyjniki, bransolety i jakieś inne przedmioty. Ani złote, ani wysadzane diamentami. W dodatku bardzo, bardzo stare. I właśnie dlatego bezcenne, zwłaszcza że są w dobrym stanie.
Znalezisko z epoki brązu, czyli sprzed niemal trzech tysięcy lat, które trafiło do naszego muzeum, jest wyjątkowe z wielu powodów. Dla mnie niezwykłe jest dlatego, że stanowi namacalny dowód życia ludzi zupełnie innych od nas, Polaków w szczególności, a Słowian w ogóle. Cóż przeciętny koszalinianin wie o plemionach, tworzących kulturę łużycką, zarówno tę materialną, jak i duchową?

Pamiętamy!

  PAMIĘTAMY!!   :: Fot: Mariusz Czajkowski

W pierwszy dzień sierpnia o godz. 17.00, podobnie jak w stolicy, w centrum Koszalina zawyły syreny.  Gdy ucichły, zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego i rozpoczęły się oficjalne obchody rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.
Na uroczystości nie mogło zabraknąć jednego z jego uczestników, Mieczysława Bielskiego. Przypomniał on, że w ciągu 63 dni powstania zginęło 18 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i Wojska Polskiego oraz 180 tysięcy cywilów.

Imperatyw niemoralny

Lipiec był w kalendarzu polskiego heroizmu poszkodowany. Można z pewną nieśmiałością przypomnieć, że w minionym ustroju wybijał się najważniejszy dzień miesiąca 22 lipca, jako Święto Odrodzenia Polski, ale okazało się, że niesłusznie.
Kilkadziesiąt lat był spokój, wakacje, wczasy, wypoczynek, aż nagle w 2017 roku okazało się, że spacerowicze, wczasowicze, uczniowie na wakacjach, matki karmiące i oczekujące na karmienie, ale także wdowy po ubekach, esbekach, byli ubecy i esbecy oraz obecni agenci służb w naszym kraju licznych, postanowili doprowadzić do zapisania lipca w kalendarium wydarzeń ważnych.

Nowy sprzęt do badania dróg

  NOWY SPRZĘT   :: Fot: Mariusz Czajkowski

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie za prawie 2 mln zł z budżetu województwa kupił sprzęt do laboratorium.
Wcześniej, w lutym, ZZDW za 4 mln zł kupił 14 ciągników, 14 kosiarek i 17 samochodów. Wszystkie pojazdy służą do utrzymania pasów drogowych. Obecnie pod opieką ZZDW znajduje się 2100 km dróg, a po wybudowaniu ekspresówek ta liczba się zwiększy. Obecnie Zachodniopomorskie Laboratorium Drogowe kupiło urządzenia do badania stanu technicznego dróg.

Modlitwa o trzeźwość

W intencji alkoholików pijących i tych trzeźwych od 27 lat w sierpniu odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Chełmską.
Biorą w niej udział nie tylko trzeźwi alkoholicy i ich rodziny, ale wszyscy, dla których troska o trzeźwość jest ważną sprawą. Alkoholizm to choroba społeczna, powodująca straty materialne, finansowe, moralne.

„To nie jest sukces PiS-u”

  DROGA S 11   :: Fot: Mariusz Czajkowski

Poseł Platformy Obywatelskiej, Stanisław Gawłowski, krytykuje postawę Andrzeja Adamczyka, ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Uważa, że uznanie budowy odcinka drogi S 11 z Koszalina do Bobolic za sukces, to...oszustwo.
Parlamentarzysta PO kolejny raz przypomina, że pieniądze na te cele zapewnił poprzedni rząd.
- Jeśli zabieranie pieniędzy przeznaczonych na budowę drogi S 6, czyli okradanie mieszkańców Pomorza Środkowego to sukces, to faktycznie jest to „dobra zmiana”-  ironizuje Stanisław Gawłowski

Są pomysły do budżetu

Od 2014 r. mieszkańcy Koszalina w ramach budżetu obywatelskiego sami decydują, co chcieliby zmienić w swoim mieście. W piątek, 21 lipca, zakończyło się przyjmowanie projektów – wpłynęło ich 87.

Ocena merytoryczna, sprawdzająca m.in. rzeczywistą wysokość kosztów projektów powinna się zakończyć w październiku. Ostateczna lista projektów, które będą uprawnione do głosowania zostanie ogłoszona do 31 października.

Klimat w naszym domu

Zależy od nas czy nie? W jakim stopniu? Na co możemy mieć wpływ, z czym się trzeba pogodzić?

Różnie to można oceniać. Przecież na ogół wprowadzamy się do budynku przez kogoś wcześniej skonstruowanego, potem zbudowanego i zawierającego w swej strukturze elementy, których może byśmy nie użyli. Kiedyś były świetnym rozwiązaniem, teraz się okazuje, że mają także niekorzystne skutki uboczne.

Pierwsze trzy punkty beniaminka z Koszalina

  W AKCJI   :: Fot: Mariusz Czajkowski

Bardzo dobrze zainaugurowali nowy sezon piłkarze Gwardii Koszalin. Koszalinianie, którzy są beniaminkiem II ligi pokonali na wyjeździe spadkowicza z I ligi Znicz Pruszków 2:1.
Gospodarze uzyskali prowadzenie już w 12 minucie po strzale Kamila Włodyki. Gwardia nie zamierzała się jednak poddawać i już po kolejnych jedenastu minutach gry był remis 1:1. Zdobywcą bramki był pozyskany przed sezonem z Bałtyku Koszalin Adrian Kwiatkowski.

Strona 6 z 1225

Oglądasz teraz: Start