Miasto - Tygodnik Koszaliński

Dom Miłosierdzia otwiera piekarnię

Będą piec chleb i bułki. Wszystko ma być zdrowe i ekologiczne. W Koszalinie powstaje Piekarnia Bożego Miłosierdzia. - Robimy wszystko, żeby otwarcie odbyło się zgodnie z planem, czyli 17 lutego – mówi ks. Radosław Siwiński, prezes stowarzyszenia Dom Miłosierdzia.

Piekarnia mieści się w budynku przy ulicy Morskiej, w którym kiedyś była ciastkarnia. W tej chwili  w pomieszczeniach trwają ostatnie prace budowlane. - Najważniejsze, że mamy już piec – podkreśla ks. Radosław Siwiński i dodaje: - Przed otwarciem musimy jeszcze wnieść sprzęty i meble oraz przygotować pomieszczenie socjalne.

100 dni imprez na 100-lecie

Rok 2018 to setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości obchodów 11 listopada, czyli jednej z ważniejszych dat w historii naszego kraju, rozpoczną się w Koszalinie już w sierpniu.
W hali widowiskowo-sportowej odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu Honorowego, który będzie odpowiadał za przygotowanie uroczystości. Zaproszonych zostało do niego kilkadziesiąt osób, reprezentujących różne organizacje i środowiska.

Dla kogo bezpłatna komunikacja?

Temat bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci w Koszalinie najpierw podzielił radnych, a teraz prezydenta i Platformę Obywatelską. Piotr Jedliński zaproponował, żeby za przejazdy nie płaciły dzieci z miejskich podstawówek, a radni PO chcą programem objąć także starszych uczniów.
- Dzięki temu ta pomoc będzie pełna i prawdziwa - przekonuje Tomasz Sobieraj, szef PO w Koszalinie, i dodaje: - Uczniowie miejskich podstawówek zazwyczaj chodzą do szkół w pobliżu swoich domów, a dopiero uczniowie gimnazjów i szkół ponadpodstawowych muszą się przemieszczać komunikacją miejską.
To, zdaniem członków Platformy Obywatelskiej, argument, który powinien przekonać prezydenta Jedlińskiego do rozszerzenia projektu bezpłatnej komunikacji dla uczniów.

Miliony do oddania

Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie musi zwrócić do unijnej kasy blisko 3 mln zł. Spółka uzyskała dotację na budowę centrum przesiadkowego na pętli przy ul. Wąwozowej.

Miał tu być parking dla samochodów i rowerów, a przy okazji w planach była przebudowa skrzyżowania Wąwozowej z Władysława IV i montaż sygnalizacji świetlnej.

Gawłowski odpiera zarzuty

Poseł PO Stanisław Gawłowski zwołał w sobotę, 3 lutego, konferencję prasową. Ustosunkował się na niej do pięciu zarzutów, jakie chce mu postawić prokuratura.

Trzy z nich dotyczą korupcji w tzw. aferze melioracyjnej, czyli nieprawidłowości przy realizacji 105 inwestycji przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Gawłowski miał przyjąć łapówki o wartości 200 tys. zł w czasie pełnienia funkcji wiceministra środowiska za rządów PO-PSL. Wśród zarzutów ma być też ten dotyczący plagiatu pracy doktorskiej.

Fotel dyrektora biblioteki czeka...

25 stycznia zarządzeniem nr 676/2102/18 Prezydenta Miasta Koszalina został ogłoszony konkurs na dyrektora koszalińskiej książnicy.

Ogłoszenie zamieszczone jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Koszalinie oraz na stronie Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, a także na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego. Stosowne ogłoszenia powinny ukazać się też w jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym i jednym dzienniku o zasięgu regionalnym.

Wyrok za zabójstwo

W czwartek, 1 lutego, Sąd Okręgowy w Koszalinie wydał wyrok w sprawie zabójstwa mężczyzny, do jakiego doszło w 2016 roku. Zwłoki znaleziono w komórce w centrum Koszalina.

Prawdopodobnie były tam przez miesiąc. Wyrok usłyszało dwóch mężczyzn: pierwszy – 11 lat więzienia za pobicie i wyrzucenie ofiary przez okno, drugi – 3 lata więzienia za pomoc w zbrodni. Wyrok jest nieprawomocny. (red)

Samopoczucie

Kiedy przewalała się przez Polskę dyskusja o marnym losie lekarzy, szczególnie rezydentów, współczuliśmy im i wyrażaliśmy poparcie. Przepracowani, zmęczeni, ale gotowi do świadczenia pomocy, bo przecież wybrali piękny zawód, czując powołanie, są prześladowani przez system, który wymaga pracy ponad siły i nie chce jej na odpowiednim poziomie wynagradzać.

Siedem osób w rękach policji

Koszalińscy policjanci przeprowadzili akcję ph. „Poszukiwany”.

Mundurowi weszli do kilkunastu mieszkań. W ciągu kilku godzin zatrzymali siedem osób, poszukiwanych na podstawie listów gończych, zarządzeń oraz nakazów doprowadzenia do aresztu lub zakładu karnego. Wszyscy zatrzymani to mężczyźni w wieku od 30 do 49 lat.

Strona 6 z 1286

Oglądasz teraz: Start