Miasto - Tygodnik Koszaliński

Zabawa nie tylko dla uczniów

Szkoła Podstawowa nr 17 zaprasza w sobotę, 9 czerwca, na Festyn Rodzinny.

Rozpoczęcie imprezy o godz. 9.00 na boisku szkoły przy ul.Wańkowicza 11.W programie festynu pokazy Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, sprzętu wojskowego, robotyki i sztuk walki. Nie zabraknie zamków dmuchanych, a na zgłodniałych będą czekać grochówka, kiełbaski z grilla i ciasta.
(ejm)

Analiza

Dobrze jest, kiedy uświadomimy sobie, że zaaferowani codziennymi problemami, możemy spokojnie pomnażać dobra doczesne i zajmować się tym, co dla nas ważne, nie przejmując się  motywami działania i ich skutkami Analizy przyczyn i skutków dokonają za nas naukowcy i politycy.

Nam pozostaje działanie i uważne śledzenie ich ustaleń.Genialnego odkrycia dokonał niedawno profesor-doradca prezydenta RP. Doszedł do wniosku, że do kształtowania właściwego obrazu Polski za granicą konieczne jest stworzenie Maszyny Bezpieczeństwa Narracyjnego, czyli MaBeNy.

Parada rodzinnej miłości

„Polska rodziną silna!” to hasło tegorocznego Marszu dla Życia i Rodziny, który przejdzie w Koszalinie w niedziele, 10 czerwca. Jego uczestnicy będą promować 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i 40 rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na papieża.
Program Marszu:g. 11.00 – Msza św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, ul. Biskupa Czesława Domina (koło Katedry)g. 12.00 –przemarsz ulicami: Bp. Czesława Domina, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Młyńską, aleją Monte Cassino, Władysława IV i Jana Pawła II. g. 13.00 – zakończenie marszu na terenie parafii pw. Ducha Świętego przy ul.ks. Staszica.
(ejm)

Historia Słowian zapisana w dymkach

Czytanie komiksów może być nie tylko rozrywką, ale i nauką, zwłaszcza gdy ich autor posłużył się naukową wiedzą. Przekonują o tym twórcy  wystawy „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”, która do 30 czerwca jest dostępna na antresoli Muzeum.
Postacie słowiańskich wojów, Kajka i Kokosza, stworzył znany rysownik Janusz Christa. Pochodzący z Wilna grafik niemal swoje nastoletnie i dorosłe życie spędził w Sopocie. Tam tworzył komiksy, z których najpopularniejszy stał się ten o dzielnych Słowianach, walczących ze złymi zbójcerzami. Ekspozycję przygotowało Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, którego oddziałem jest Grodzisko w Sopocie.
(ejm)

Pieniądze na kształcenie pielęgniarek

Olgierd Geblewicz i Jan Kuriata, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, podpisali umowy na dofinansowanie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej.

200 tys. zł pochodzi z samorządu wojewódzkiego, a180 tys. zł z samorządu koszalińskiego, który musiał przekazać je za pośrednictwem Zarządu Województwa. Placówka ma być gotowa w październiku br. Koszt jej utworzenia, wraz z wyposażeniem, to 3 mln zł, z czego 2,6 mln zł uczelnia otrzymała z funduszu unijnych.   
(ejm)

Dotacja na kulturę

Placówki kultury w Szczecinie czy Koszalinie swoim zasięgiem obejmują nie tylko te miasta. Dlatego dotacje dla teatrów czy muzeów, zarządzanych przez samorządy gminne, przekazuje także Urząd Marszałkowski.
Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski, i Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, podpisali umowy na dofinansowanie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego (500 tys. zł) oraz Filharmonii Koszalińskiej (300 tys. zł).
(ejm)

Opowieści o niezwykłych pilotach

„Bohaterowie drugiego planu” to tytuł VI Koszalińskiej Konferencji Popularnonaukowej z cyklu „Historia Skrzydłami Malowana". Do jej udziału zaproszeni są wszyscy miłośnicy polskiego lotnictwa, bez względu na wiek i wykształcenie.
Organizatorami wydarzeń są Koszalińska Biblioteka Publiczna, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego i firmy R&P Dice, twórca „Planszówek nad morzem”. Początek 8 czerwca o godz. 14.00 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy pl. Polonii 1. Następnego dnia, w sobotę, konferencja rozpocznie się o godz. 9.00.
(ejm)

Na stadionie jak na cmentarzu

     Na stadionie jak na cmentarzu     ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Po budowie filharmonii, hali widowiskowo-sportowej i parku wodnego przyszedł czas na nowy stadion piłkarski lub wielozadaniowy. W ratuszu miały miejsce pierwsze konsultacje o przyszłości obiektu przy ul. Fałata 34. Swoje zdanie może wyrazić każdy mieszkaniec w specjalnej ankiecie.

Na stadionie od lat grają zawodnicy Klubu Sportowego Gwardia Koszalin. Niedawno drużyna awansowała do II ligi, ale z powodu złego stanu technicznego obiektu często musiała grać na wyjazdach.

Zmiany rozkładu MZK

Pasażerowie miejskich autobusów powinni zwrócić szczególną uwagę na rozkłady jazdy, obowiązujące od 1 czerwca. Wtedy bowiem na wszystkich liniach Miejski Zakład Komunikacji wprowadza nowe rozkłady.

Jak informuje przewoźnik, zmiana wynika z konieczności zaktualizowania czasów przejazdów między przystankami. Aktualny rozkład dostępny jest na stronie www.mzk.koszalin.pl.

Strona 6 z 1325

Oglądasz teraz: Start