Miasto - Tygodnik Koszaliński

Z kleszczami nie ma żartów

Lato i wakacje to dla wielu czas beztroski i wypoczynku na świeżym powietrzu. Szukając ochłody w upalny dzień często idziemy do lasu lub chowamy się w cieniu wysokich krzewów.

A tam nietrudno o spotkanie z kleszczami. Jak się ich ustrzec i co zrobić, gdy dojdzie do ukąszenia? Kleszcze to pajęczaki, które nie mają naturalnych wrogów, dlatego jest ich coraz więcej. Co za tym idzie, wzrasta ryzyko zarażenia się od nich groźnymi chorobami, takimi jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Wszyscy jesteśmy świrami?

Jest wiele słów, które kiedyś uważano za „nieparlamentarne”, a dzisiaj stały się modne i używane są na co dzień. Pojawiły się także nowe, wyciągnięte z lamusa językowego, zyskujące na popularności.

Barwy tym słowom dodają oczywiście ci, którzy ich używają, najlepiej, jeśli są to osoby zajmujące wysokie stanowiska, nawet najważniejsze w naszym kraju. Ze słów powstają nawet związki frazeologiczne i, co ciekawe, ludzie, do których były i są adresowane, nadają im znaczenie przeciwne intencjom autora.

Przesuwane terminy remontu amfiteatru

  Przesuwane terminy remontu amfiteatru   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

W maju 2016 roku, z okazji 750-lecia Koszalina, w świetle kamer podpisano między Koszalinem a Neubrandenburgiem porozumienie w sprawie współpracy przy realizacji projektu „Park rekreacyjno-kulturowy”, w ramach którego miał zostać wyremontowany koszaliński amfiteatr.

Minęły ponad dwa lata, a obiekt straszy pustką.Przykład remontu amfiteatru pokazuje, że nie powinno się rzucać terminami realizacji bez pewności finansowania. Zarówno dyrekcja Centrum Kultury 105 (instytucja zarządzająca obiektem), jak i prezydent miasta, wielokrotnie zapowiadali terminy startu inwestycji.

Z patriotyczną pieśnią na ustach

Stowarzyszenie Śpiewacze „Śródmieście” zaprasza po raz siódmy na Prezentacje Piosenki Patriotycznej i Wojskowej, tym razem z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz Święta Wojska Polskiego.

W tym roku impreza odbędzie się 12 sierpnia w godz. 11-18 w sali widowiskowej Centrum Kultury 105. Wystąpi ok. 40 zespołów oraz solistów z województwa zachodniopomorskiego.

Maraton na rowerze

Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne Orzeł Świeszyno oraz Klub Sportowy Dziki Koszalin zapraszają w niedzielę, 12 sierpnia, na leśne drogi gminy Świeszyno na III Maraton Rowerowy.

Start i meta są zaplanowane w miejscowości Włoki. Zapisy do 6 sierpnia poprzez stronę internetową: www.dostartu.pl.

Zdjęcia z natury

Koszalińska Biblioteka Publiczna oraz Koszalińskie Towarzystwo Fotograficzne „Bałtyk” zapraszają na wystawę pt. „Natura najlepszym architektem”. Wernisaż odbędzie się 7 sierpnia o godz. 16.30 w Galerii Region.

Koszalińskie Towarzystwo Fotograficzne „Bałtyk” to grupa ludzi, dla których zatrzymywanie ulotnych chwil w kadrze aparatu fotograficznego jest wielką pasją. Członkowie towarzystwa fotografują pejzaże, tworzą również zdjęcia reportażowe, portretowe, reklamowe i makro.

W rocznicę powstania

  W rocznicę powstania   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

1 sierpnia w regionie odbędą się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W Sianowie zaplanowano m.in. rekonstrukcję walk powstańczych, która rozpocznie się o godz. 17 w Parku im. Powstańców Warszawskich.

W Koszalinie również o godz. 17 uroczystość odbędzie się przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego na Skwerze Ofiar Katyńskich.

Karuzela z zabawkami

Stowarzyszenie „AJKAN for People” zaprasza na „Karuzelę z zabawkami”. To trzy dni, podczas których można wymienić się niepotrzebnymi grami planszowymi oraz zabawkami.

Będzie można wziąć udział w animacjach, rozmowach i wspólnym rodzinnym graniu. Bez limitu wieku, bez limitu osób. Impreza zorganizowana w ramach programu „Społecznik”, jest darmowa. Organizator zaprasza 27 lipca, 10 sierpnia i 7 września do siedziby stowarzyszenia, ul. Racławicka 15-17, blok F, pok. 109.

Pakt zostaje, kandydat się zmienia

Wiktor Kamieniarz rezygnuje z kandydowania na prezydenta Koszalina w ramach koalicji Pakt dla Koszalina, któremu przewodzi Lepszy Koszalin. Powodem są różnice co do spraw, które są priorytetowe dla miasta.
Pakt tworzą Stowarzyszenie Lepszy Koszalin, Stowarzyszenie Inicjatywa Polska i Bezpartyjni dla Koszalina, Stowarzyszenie Obywatele dla Regionu i Stowarzyszenie Od Nowa. Koalicja się nie rozpada. Wiktor Kamieniarz nadal będzie działał w ruchu Bezpartyjni dla Koszalina.
(ejm)

Strona 6 z 1338

Oglądasz teraz: Start