Miasto - Tygodnik Koszaliński

Młodzieży czytanie

Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna zapraszają 20 listopada  o godz.10 na III edycję akcji „Młodzieży Czytanie".

Celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa. Zamiarem organizatorów jest także kontynuowanie akcji Narodowe Czytanie, do której 8 września br. zachęcał wszystkich Polaków Prezydent RP Andrzej Duda.

Zagroda Jamneńska – wkrótce otwarcie

 Zagroda Jamneńska   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Praca ma budowie Zagrody Jamneńskiej w Jamnie wre. Chałupa ma już piękne okna z błękitnymi futrynami, a na podwórze wchodzi się przez okazałą bramę.
Cała zagroda jest okolona zwykłym, sztachetowym płotem. Deski jeszcze lśnią żółto, ale wkrótce zostaną, tak, jak brama pomalowane na czarno. - Brama zbudowana jest zgodnie z dokumentacją z Jamna – zapewnia Ewa Pliszka, kierownik działu etnografii Muzeum w Koszalinie. - Kryta strzechą, podobnie, jak inne zabudowania.

Niezłomny Romantyk

 Niezłomny Romantyk   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Rozmowa z marszałkiem Józefem Piłsudskim, która mogłaby się odbyć, gdybym go spotkał.

Rozmowę tę stworzyłem z zestawienia fragmentów udokumentowanych pismem myśli Józefa Piłsudskiego, będących odpowiedzią na moje pytania. Dokonane przeze mnie zmiany w jego wypowiedziach zaznaczyłem kursywą (zabieg ten zastosowałem tylko w nielicznych przypadkach, kiedy zachodziła konieczność dopasowania poszczególnych sformułowań słownych do percepcji dzisiejszych czytelników, np. zmiana czasu teraźniejszego na czas przeszły). W przypisach podałem źródła tekstowe, z których korzystałem.

Precz z jesienną chandrą

Kiedy na zewnątrz szybciej robi się ciemno, pogoda płata figle, a my coraz częściej robimy się marudni i nie dbamy o swój wygląd, to może to oznaczać jesienną chandrę.

Mimo że w tym roku słoneczna aura w wakacje nas nie opuszczała, warto znać kilka prostych trików, które pomogą nam złagodzić lub całkowicie wyeliminować ponury nastrój. Ten stan może pojawić się już całkiem niedługo. Na szczęście głowa do góry, bo jesienna chandra szybko mija!Chandra może dotyczyć każdego człowieka, niezależnie od wieku.

Nie zapominajmy o Chełminiakach

5 listopada 1982 roku władza komunistyczna pod pozorem ćwiczeń wojskowych pozbawiła wolności ponad 300 osób. Byli to też mieszkańcy Koszalina i okolic. Stosowano wobec nich szykany i represje.

Nikt nie miał wątpliwości, że zostali przywiezieni do Chełmna, bo są „niewygodni politycznie”. W poniedziałek, 5 listopada, uczczono 36. rocznicę przymusowego odizolowania związkowych działaczy. Złożono kwiaty pod pomnikiem „Solidarność w Wojskowym Obozie Internowania”, który znajduje się przy cmentarzu.

REGIONALNA ODPOWIEDŹ NA WYZWANIA KLIMATYCZNE

Nowoczesny wóz ratowniczo-gaśniczy to mobilne centrum dowodzenia :: Fot:  Archiwum

Globalne ocieplenie i związane z nim niekorzystne zmiany środowiskowe to wyzwanie, przed którym stoi cały świat. Walkę z negatywnymi efektami przemian klimatu podejmuje także samorząd województwa. Dlatego część środków unijnych w programie regionalnym (RPOWZ) przeznaczył na poprawę stanu środowiska naturalnego i likwidację skutków katastrof pogodowych.

Straż Pożarna się przeprowadza

 Straż Pożarna się przeprowadza   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Ruszyła długo wyczekiwana budowa nowej siedziby koszalińskiej Straży Pożarnej. Jednostka stacjonująca w pięknym i zabytkowym, ale niespełniającym dzisiejszych standardów budynku przy ulicy Kazimierza Wielkiego przeprowadzi się na róg ul. Fałata i al. Monte Cassino.

Budowę zapowiadano kilka lat. Teraz kiedy zabezpieczono wszystkie środki finansowe, ruszyła budowa. Do końca roku mają być skończone fundamenty. Na wiosnę budynek będzie już się piął w górę. Zadowolenia nie kryje komendant koszalińskiej Straży Mirosław Pender.

Można zostać magistrem pielęgniarstwa

Tylko do 16 listopada trwa nabór na studia drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowej w ostatni dzień października dostała na to zgodę resortu nauki.

Naukę w trybie stacjonarnym może podjąć 30 osób, a 50 – w trybie niestacjonarnym.Pielęgniarstwo to kierunek o profilu praktycznym, który w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej można studiować od 2010 roku. Wtedy uczelnia dostała uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia, czyli licencjackich.

Dworzec z hotelem i biblioteką

 Dworzec z hotelem i biblioteką   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Osobne poczekalnie dla pasażerów wagonów klas czwartej trzeciej, drugiej i pierwszej. Oddzielne miejsce oczekiwania na pociąg dla dam. Przechowalnia bagażu, kasy, obsługa telegrafu. Dworce kolei żelaznej musiały być przestronne.

Jak przebudować koszaliński dworzec PKP, by obiekt cieszył oczy i był miejscem, w którym przyjemnie spędza się czas? Oto jest pytanie.Remont budynku, który jest niezbyt chlubną wizytówką Koszalina, będzie nie lada wyzwaniem dla architektów i wykonawców. Inwestycja, o którą władze miasta zabiegają od lat, staje się realna.

 

Strona 6 z 1365

Oglądasz teraz: Start