Miasto - Tygodnik Koszaliński

Jubilatka a wciąż młoda

   Apartamentowiec przy ul. Staszica – najnowsza inwestycja KSM „Przylesie”.   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przylesie” to już szacowna jubilatka. W tym roku świętuje 60-lecie istnienia. Rok 2018 to zarazem jubileusz całej, polskiej, lecz tylko powojennej, spółdzielczości mieszkaniowej.

Bo spółdzielnie powstawały już w okresie międzywojennym, głównie w Warszawie i było ich blisko 200.W Koszalinie wszystko zaczęło się w maju 1958 roku, kiedy powołano Robotniczą Spółdzielnię Mieszkaniową „Łączność”. W kolejnych latach powstawały w Koszalinie inne spółdzielnie mieszkaniowe, z czasem łączyły się, przekształcały, utworzono ostatecznie Koszalińską Spółdzielnię Mieszkaniową skupiającą wszystkie podmioty.

Więcej prostych chodników

Jeszcze w tym roku zostanie wyremontowanych 17 dodatkowych odcinków chodników. Radni miejscy przeznaczą na ten cel 2,2 mln złotych.
Chodniki wymagające naprawy w pierwszej kolejności wskazali radni poszczególnych osiedli.  Remontu doczekają się m. in. odcinki chodników przy ul. Ogińskiego (od garaży do ul.Karłowicza), ul. Mireckiego (po stronie żłobka), ul. Zwycięstwa od ul. Bema do ul.Zielonej i od ul.Artylerzystów do ul.Ruszczyca), ul. Paderewskiego (do płyt przy Hallera) i ul. Niepodległości (przy wieżowcu).
(ejm)

Pieniądze na lokalne wydarzenia

Trwa druga edycja Społecznika. Program pozwala starać się o dofinansowanie swoich pomysłów organizacjom pozarządowym i współpracującym z nimi grupom nieformalnym.

Muszą one liczyć przynajmniej 3 osoby. W Koszalinie podpisano trzy pierwsze umowy na przyznanie mikrodotacji w wysokości 3 tys. zł każda.
Z regionu koszalińskiego, obejmującego także powiaty koszaliński, sławieński i szczecinecki po I naborze mikrodotacje otrzyma 50 inicjatyw. Jedną z nich jest nakręcenie teledysku „RAPomocni”, który chce nakręcić Stowarzyszenie Koszalińskie Centrum Wolontariatu:

Miejsc wciąż za mało

Ponad pół tysiąca podań wpłynęło podczas tegorocznej rekrutacji do koszalińskich żłobków. Powody do zadowolenia mieli rodzice stu sześćdziesięciu jeden maluchów. Reszta szukać miejsc musi w prywatnych placówkach, bo drugiego naboru nie będzie.
Sytuacja z miejscami w żłobkach wciąż pozostawia wiele do życzenia. Wprawdzie z roku na rok coraz mniej rodziców odchodzi z kwitkiem, ale zainteresowanych wciąż jest więcej niż publicznych placówek oferujących opiekę nad najmłodszymi mieszkańcami.

Asia wyznacza nam rytm życia

   Asia wyznacza nam rytm życia   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam kobietę, pchającą pod górkę wózek (nie inwalidzki, taką większą spacerówkę) po trawie na wybiegu dla psów, pomyślałam, że babka zwariowała, bo po co się targać w takie miejsce z niepełnosprawnym dzieckiem.

Ale to była pierwsza i jedyna myśl, której się wstydzę. Bo nie widziałam wtedy życia z  niepełnosprawnym. Wydawało mi się, że to jakaś ciągła „podgóra”, że trzeba się szarpać, denerwować, żyć w wiecznym napięciu. Asia i jej mama oraz wspaniała siostra Asi – Ania – otworzyły mi oczy. I kazały przyznać – inne życie nie znaczy naprawdę inne.

Kosztowny sakrament

Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie w życiu każdego małego katolika i jego najbliższych. Często jednak w pogoni za modą komunijną i kosztownymi prezentami rodzice zapominają o wadze tego sakramentu w religii chrześcijańskiej.

– Zrobiła się moda na bardzo uroczyste obchodzenie pierwszej komunii świętej, a to jest przecież wbrew myśli kościoła – mówi ksiądz Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie i dodaje: – Nie chciałbym pomniejszać rangi rodziców, którzy chcą, żeby to było wspaniałe wydarzenie, ale niestety często dzieci tych, którzy wyprawiają najhuczniejsze komunie, idą do spowiedzi po raz pierwszy przed tym sakramentem i zarazem ostatni w życiu. Nieraz w tym wszystkim brakuje po prostu wiary.

Good Vibe Festiwal

Od 30 maja do 2 czerwca w Filharmonii Koszalińskiej, w Teatrze Variete Murza oraz w Jazzburgercafe ponownie zabrzmią najciekawsze dźwięki młodej muzyki.

„PRO-KONTRA” zaprasza

Obywatelskie Forum Dyskusyjne „PRO-KONTRA” im. Aleksandra Małachowskiego zaprasza mieszkańców Koszalina na spotkanie dyskusyjne, 30 maja (środa) o godz. 17 w siedzibie Unii Pracy przy ul. Piłsudskiego 11-15.

Temat spotkania: „Ziemie Odzyskane - historia sukcesu".

Gwardia walczy ambitnie do końca

Piłkarze Gwardii Koszalin potwierdzili, że do końca sezonu w II lidze walczyć będą ambitnie o punkty, chociaż już od dłuższego czasu wiadomo, że nie utrzymają się w tych rozgrywkach. W przedostatnim meczu podejmowali Stal Stalowa Wola i zremisowali 3:3.
Spotkanie, szczególnie w drugiej połowie, było ciekawe i emocjonujące, ale najważniejsze dla koszalińskich kibiców było to, że ich zespół, który przegrywał już 1:3 potrafił zmobilizować się na tyle by doprowadzić do remisu i tym samym zdobyć jeden punkt. Ta skromna zdobycz pozwoliła Gwardii opuścić ostatnią pozycję w tabeli, bo obecnie są na 17. miejscu. Marna to wprawdzie pociecha, ale zawsze to coś lepszego niż „czerwona latarnia”.

Strona 8 z 1325

Oglądasz teraz: Start