Miasto - Tygodnik Koszaliński

Jazda bez dowodów rejestracyjnych

   Jazda bez dowodów rejestracyjnych   ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Kierowcy się doczekali. Od 1 października można legalnie podróżować samochodem, podczas gdy dowód rejestracyjny pojazdu i polisa OC spokojnie leżą w domu. Informację potwierdziło Ministerstwo Cyfryzacji.

Przypomnijmy. Wspomniany resort przygotował jakiś czas temu nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Sejm uchwalił ją 9 maja 2018 r. (Dz.U. poz. 957). Od tego czasu trwały prace nad wdrażaniem systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Potrójny collage

Centrum Kultury 105 zaprasza 5 października o godz. 18 do Bałtyckiej Galerii Sztuki, ul. Zwycięstwa 105 na otwarcie wystawy „3 x collage”.

Autorami są Greta Grabowska (Koszalin), Jan Misiek (Gdańsk) i Edward Zoc (Sopot/Sztokholm). (dj)

Dyżury radnych

W poniedziałek, 1 października, w godz. 18-19 w siedzibie Rady Osiedla „Jamno-Łabusz" przy ul. Koszalińskiej 68 dyżurować będą przedstawiciele RO – Bożena Leśniewska i Grażyna Szatan.

Na ryby i na grzyby

Okręgowy Kapitanat Sportowy, koło wędkarskie „Okoń Jedliny” oraz WKS „Jurmen” zapraszają 30 września do Rosnowa na otwarty VII Rodzinny Festyn Wędkarski „Puchar Ziemi Koszalińskiej”.

W ramach festynu odbędą się zawody spławikowe i gruntowe zaliczane do klasyfikacji Grand Prix okręgu na rok 2019, XIII Mistrzostwa Powiatu Koszalińskiego w dyscyplinie spławikowej, gruntowo-feederowej oraz spinningowej z brzegu, zawody spinningowe parami z łodzi i rodzinne grzybobranie.

Rodzinnie w Pałacu Młodzieży

Po wakacyjnej przerwie Pałac Młodzieży wznawia cykliczne imprezy i zaprasza chętnych do udziału. 29 września, od godz. 10  będą to Sobotnie Poranki Rodzinne, a w ich programie malowanie na wodzie.

O tej samej porze zacznie się spotkanie z łaciną, czyli warsztaty mówionego języka prowadzone metodą Hansa Oerberga. Ten dzień można spędzić na rodzinnym rajdzie rowerowym „Odkrywamy ścieżki rowerowe Koszalina i okolic”. Początek o godz.11, zbiórka na parkingu przed Galerią Emka. Szczegółowe informacje pod tel. 94 348 05 00. (dj)

Debiut powieściowy

   Hubert Okonowicz   ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Hubert Okonowicz, rocznik 1998, absolwent II LO im. W Broniewskiego, obecnie student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ponownie zagościł w licealnych murach.

Przywiózł ze sobą świeżo wydaną książkę. „Katedralne mgły” to jego powieściowy debiut, za sobą ma początki dramatopisarskie; jeszcze podczas nauki w Koszalinie wydał dramat „Uwolnić ołówki”. Jak sam mówi, jego ostatnia książka to sensacja z elementami kryminału, a wszystko zaczęło się od... refleksji nad książkami nienapisanymi. „Katedralne mgły” są dostępne w internecie, a zostały wydane przez koszalińskie wydawnictwo „Kry-Waj”. (aw)

Dni Kultury Chrześcijańskiej

Klub  Inteligencji  Katolickiej zaprasza na XXVI  Koszalińskie  Dni  Kultury  Chrześcijańskiej do 19 października.

W programie m.in. 26 września (środa), godz. 17, Delegatura Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego  w Koszalinie, sala 190, Seminarium naukowe nt. „Refleksje biblijne i kulturowe wokół Księgi Syracha i grafik Marii Monikowskiej-Tabisz”, 27 września (czwartek) wystawa prac Zygmunta Wujka w siedzibie Civitas Christiana. 28 października,  Galeria REGION, Koszalińska Biblioteka Publiczna, wystawa: „Pielęgniarki w habitach”.

Koszalin świętuje sto lat niepodległości

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jak przystało na tak piękny jubileusz, są wyjątkowe. Imprezy upamiętniające to wydarzenie nie ograniczają się jedynie do daty 11 listopada. W Koszalinie trwają od września do grudnia.

W ramach obchodów jubileuszu w Koszalinie odbywają się m.in. warsztaty, konkursy, prelekcje, koncerty oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. W organizację wystaw poświęconych stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości tradycyjnie zaangażowały się takie instytucje, jak: Centrum Kultury 105, muzeum, Instytut Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowe.

Każdy ma szansę na święto

Kalendarze świąt nietypowych dają szanse niemal każdemu. Swoje święto, czyli wyznaczony dzień mają piwowarzy, ale i stemplarze (pieczątkarze czy ci z kopalń?), bociany i ptaki wędrowne oraz robale (po prostu).

Możemy świętować razem ze swoim ręcznikiem z łazienki Dzień Ręcznika, z muszlą Dzień Toalet, a przy śniadaniu Dzień Mleka. Mamy Dzień Bez Noszenia Staników i Dzień Karmienia Piersią oraz nieco tajemniczy Dzień Struktur.

Strona 8 z 1354

Oglądasz teraz: Start