Miasto - Tygodnik Koszaliński

Sam Żuber nie da rady!

W bój o utworzenie i powołanie województwa środkowopomorskiego ruszyli przedsiębiorcy z regionu koszalińskiego i słupskiego. Razem. Przypomnijmy, że walka trwa od momentu likwidacji województwa i choć nasila się w okresach wyborów, nigdy nie została zaprzestana.
Najgorętszym i najbardziej konsekwentnym orędownikiem idei jest Eugeniusz Żuber, samorządowiec i pomysłodawca województwa, który nie zarzucił działań nawet teraz, gdy jest na emeryturze. Do akcji przedsiębiorców także się włączył, jest jednym z sygnatariuszy listów wysłanych do premier Beaty Szydło. Na ulicach Koszalina i Słupska, ale też pomniejszych miast, pojawiły się billboardy z krótkim pytaniem: „Województwo środkowopomorskie. Kiedy?”.

To naprawdę jest skarb

213 elementy liczy znalezisko z epoki brązu, znalezione kilka miesięcy temu w okolicy Białego Boru. 11 z nich trafiło do muzeum w Lęborku, a reszta do Muzeum w Koszalinie.

Okoliczności ujawnienia przedmiotów, powstałych niemal 3 tysiące lat temu, są owiane tajemnicą i wyjaśniane przez prokuraturę. To ozdoby rąk, szyi i głowy, noszone od święta, przez osoby majętne. Znalezisko jest wyjątkowe nie tylko na skalę Polski, ale nawet Europy, ze względu na jakość i wielkość, ale stan zachowania.
(ejm)

W obronie godności o swoich praw

Koszalińskie stowarzyszenia i związki służb mundurowych podpisały porozumienie, aby bronić godności i interesów swoich środowisk, w tym nabytych praw emerytalnych i socjalnych.
Zawarte porozumienie ma integrować  i aktywizować środowiska służb mundurowych oraz bronić ich honoru i godności. Emeryci i renciści wojska, straży granicznej, pożarnej, służby więziennej chcą też razem przeciwstawiać się przepisom obniżającym ich świadczenia.
(ejm)

Skutki uboczne

Lato w pełni, więc i pełno plażowiczów. Niektórzy wylegują się na chłodnym piasku bez względu na brak słońca. Odsłonięte ciała przyciągają wzrok.

Te ciała są różne. Grubsze i chudsze. Pewnie wiele pań kilka miesięcy wcześniej podjęło walkę o szczuplejszą sylwetkę, aby latem móc się odważnie pokazać nad morzem czy jeziorem w skąpym stroju. A panowie? Mam nadzieję, że w trosce o swoje zdrowie także zaczęli lepiej się odżywiać i więcej ruszać.

KŁUSOWNICY W RĘKACH POLICJI

Dyżurny koszalińskiej komendy odebrał zgłoszenie, że na jeziorze Chlewo Wielkie, na terenie gminy Bobolice ma miejsce nielegalny połów ryb.
Dzięki współpracy koszalińskich policjantów i strażników Społecznej Straży Rybackiej zatrzymanych zostało 4 kłusowników, w tym trzech mężczyzn w wieku od 38 do 62 lat oraz 61-kobieta. Osoby te nielegalnie, bez wymaganych pozwoleń łowiły ryby za pomocą sieci.

Koszalinianie w obronie sądów

  Koszalinianie w obronie sądów   :: Fot: Mariusz Czajkowski

Przed koszalińskim Sądem Okręgowym, podobnie jak w wielu miastach w Polsce, zbierają się przeciwnicy zmian w sądownictwie wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Uczestnicy manifestacji zapowiadają, że będą je kontynuować „do skutku”.Codziennie przed sądem przy ul. Waryńskiego odczytywana jest preambuła Konstytucji RP oraz poszczególne artykuły ustawy zasadniczej, a zebrani skandują hasło „Wolne sądy!”

Martyniuk z Uszatkiem

Niedawno w koszalińskim amfiteatrze wystąpił Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Frekwencja nie była najgorsza, jednak martwił fakt, że średnia wieku publiczności krążyła wokół półwiecza. Zaskoczenie? Żadne.

Było do przewidzenia. Czy musi tak być? Niekoniecznie. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Brak edukacji muzycznej z prawdziwego zdarzenia w połączeniu z brakiem znajomości historii i korzeni własnej rodziny. To, co tradycyjne, swojskie, tożsame jest traktowane jak archaiczne, przaśne, czasami wręcz egzotyczne.

Nauczycielu, wyremontuj uczniom szkołę

  Dana Jurszewicz   :: Fot: Mariusz Czajkowski

Kiedy wybierałam torebkę jako pamiątkę z podróży, poznane podczas urlopu panie każdy wybór uznawały za nietrafiony, gdyby to było dla nich. Wszystkie torebki były dla nich za... małe.

Panie były bowiem nauczycielkami i – jak mówiły – reprezentowały ostatni zawód, w którym nosi się robotę do domu i z powrotem. I coś w tym jest. W prasie ukazał się pod koniec czerwca reportaż o tym, ile nauczyciele dokładają do swojej pracy. Jedna z bohaterek wyliczyła, że w minionym roku szkolnym dołożyła blisko 5 tysięcy złotych! Na co?

Bezpieczne wakacje

W piątek, 28 lipca, kolejny festyn w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Tym razem zabawa odbędzie się na boisku przy klubie „Na Skarpie” KSM „Na Skarpie”.

W godz. 10.30-13.30 dzieci wraz z Klaunem Tomim poznają tajniki kuglarstwa, następnie Klauni Kulki zabiorą najmłodszych w świat dziecięcych zabaw sportowych na wesoło. Dodatkowo będzie miasteczko zdalnie sterowanych samochodów, fotobudka, kule crazyball i dmuchańce. Wstęp wolny.

Strona 8 z 1225

Oglądasz teraz: Start