Miasto - Tygodnik Koszaliński

Wielkanoc na koszalińskich drogach

Funkcjonariusze policji zatrzymali siedmiu nietrzeźwych kierowców. Pierwszy z zatrzymanych to 56-letni kierowca renault. Po zbadaniu alkotestem okazało się, że mężczyzna miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie.

Kolejny z zatrzymanych mężczyzn kierował volkswagenem w Sianowie. Badanie na trzeźwości wykazało u 58-latka prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto wśród zatrzymanych kierujących przez koszalińskich policjantów było czterech mężczyzn, u których wstępne badanie narkotesterem wykazało, że znajdują się pod wpływem środków odurzających.

SLD walczy ze smogiem

Radni sejmiku z Sojuszu Lewicy Demokratycznej chcą walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w zachodniopomorskim. Lewica przygotowała program antysmogowy, który trafił do marszałka województwa.

Przedstawiciele SLD przytaczają wyniki badań, które wskazują, że z powodu zanieczyszczonego powietrza co roku w Polsce umiera blisko 25 tys. osób. Jednocześnie podkreślają, że ich pomysł na walkę ze smogiem może znacznie poprawić sytuację.  Program SLD m.in. przewiduje, że w ciągu najbliższych 10 lat wymienione zostaną stare piecie, które nie spełniają standardów. Likwidacja jednego to koszt około 8 tys. złotych.

Jutro zaczyna się tu sezon

Koniec marca to ostatni dzwonek dla pracodawców, żeby zatrudnić pracowników sezonowych, dla tych drugich to najwyższy czas, żeby zatrudnienie na lato znaleźć.

A że dzisiejszy rynek pracy to rynek pracownika, właściciele firm w pasie nadmorskim dwoją się i troją, żeby mieć w załodze tych najlepszych.
– Rekrutacja się rozkręca, spodziewamy się, że największy ruch będzie w kwietniu – prognozuje Jarosław Król, kierownik Działu Pośrednictwa Pracy, Doradztwa Zawodowego i Szkoleń Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie.O sezonie letnim potencjalni pracodawcy myśleli już od początku roku. – W styczniu mieliśmy 11 ofert na 41 miejsc pracy, w lutym pięć na dziewięć, ożywienie widać w marcu, bo do 26 było już 29 ofert od pracodawców – mówi kierownik. – Najczęściej poszukiwane stanowiska to: pomoc kuchenna, pokojowa i kelner – dodaje.

Koszaliński park wypięknieje

Park im. Tadeusza Kościuszki znajdujący się w sąsiedztwie Biblioteki Publicznej czekają duże zmiany. Na jego rewitalizację miasto pozyskało 4 mln zł. ze środków unijnych.

Aby park stał się prawdziwą wizytówką Koszalina wymienione zostaną nawierzchnie alejek parkowych, wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy i przybędzie elementów małej architektury. Powstaną siedziska tarasowe, plac będący kącikiem plenerowej czytelni oraz „Plac Pamięci”. Przebudowie ulegnie także oświetlenie, a całość uzupełni rekultywacja zieleni np. trawników oraz nowe nasadzenia. Całkowity koszt ratusz oszacował na 5,4 mln zł.  Prace zakończą się do października br.

Życzenia.

Przed świętami uważanymi za najważniejsze święto chrześcijańskie składają sobie życzenia osoby wielkiej wiary, wiary mniejszej i niewierzące, czyli wszyscy.
Problemem bywa wymyślenie życzeń oryginalnych, bo tradycyjne „Wesołego Alleluja” czy „zdrowia życzę” – może świadczyć o pospolitości myśli osoby życzenia składającej, czy nawet nieszczerości intencji.

Rekrutacja do żłobków i przedszkoli

3 kwietnia ruszy rekrutacja do koszalińskich żłobków i przedszkoli. Władze zapewniają o miejscach dla wszystkich chętnych.

Jako pierwsze miasto w Polsce Koszalin wprowadzi także pilotażowo chwalony na całym świecie fiński model opieki w przedszkolach.

Więcej, niż rzemieślnicy

Zespół Szkół nr 8 świętuje 60-lecie istnienia i 40-lecie nadania imienia. Placówka, kształcą w wielu zawodach, m.in. sprzedawca, fryzjer, cukiernik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, doczekała się 15 tysięcy absolwentów.
Obecnie w 13 oddziałach uczy się 280 uczniów, którzy mają praktyki zawodowe w ponad 90 firmach. W 2019 r. zacznie się termomodernizacja budynku szkoły.
(ejm)

Wielkanoc to święto nadziei

Niedziela Palmowa zakończyła Wielki Post. Od niej zaczyna się Wielki Tydzień, zakończony świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Chrześcijanie są zaproszeni do tego, by głębiej przeżyć te najważniejsze dla nich święta.
Obchody Wielkiej Nocy trwają od Wielkiego Czwartku, rozpoczynającego Triduum Paschalne. Tego dnia Jezus podczas wieczerzy z Apostołami umył im nogi, na znak miłości i służby. Polecił, by tak służyli innym. Jezus umył też nogi Judaszowi, wiedząc, że go zdradzi. Bóg nikogo nie wyklucza.W Wielki Piątek chrześcijanie wspominają mękę i śmierć Jezusa, który z miłości do każdego człowieka umarł za jego grzechy.

Łamią i płacą

Ponad 15 tys. wykroczeń odnotowała w ubiegłym roku koszalińska policja, a straż miejska odebrała ponad 10 tysięcy telefonów od mieszkańców, którzy zgłaszali przypadki łamania przepisów.

W efekcie funkcjonariusze nałożyli ponad 3 tys. mandatów na łączną kwotę blisko 337 tys. zł.- Najwięcej, bo aż 45 procent zgłoszeń dotyczyło naruszeń prawa w obszarze ruchu drogowego – mówi Piotr Simiński, komendant straży miejskiej, i dodaje: - Chodzi o parkowanie i postój w niedozwolonych miejscach.
Samochód jest, miejsca brak

Strona 8 z 1306

Oglądasz teraz: Start