Miasto - Tygodnik Koszaliński

Zaćma – groźna, ale wyleczalna

 Monika Kozaryn-Mazurek :: Fot: Marcin Torbiński

Żyjemy coraz dłużej, co wiąże się z ujawnianiem chorób, do których jeszcze 100 czy nawet 50 lat temu po prostu nie dożywaliśmy. Jednym z takich schorzeń jest zaćma, choroba dopadająca podstępnie, bo nie boli, tylko powoli upośledza wzrok i prowadzi do całkowitej jego utraty. Na szczęście, jest całkowicie wyleczalna. Dzięki postępowi nauki dziś wystarczy zabieg chirurgiczny, byśmy znów przejrzeli na świat.

Na szpitalnych oddziałach okulistycznych tych zabiegów wykonuje się coraz więcej. I na szczęście, coraz krócej na nie czekamy. W Koszalinie, w Szpitalu Wojewódzkim to już nie są legendarne lata (trzy, cztery, pięć), jak bywało jeszcze niedawno. Dość powiedzieć, że w sierpniu 2017 roku w kolejce czekało 1827 osób, w 2018 – 1463, a w bieżącym – 520. Od stycznia do końca sierpnia w koszalińskiej lecznicy wykonano 1285 zabiegów, czyli ok. 100-110 miesięcznie. Obecnie czas oczekiwania to zaledwie 2-3 miesiące. A dodajmy, że nasz szpital „obsługuje” spore terytorium – obszar dawnego województwa koszalińskiego. Czy leczenie zaćmy jest kosztowne?  W ub.r. była spora obniżka kosztów – mówi rzecznik szpitala Cezary Sołowij. - Obecnie w przypadku zaćmy niepowikłanej to 1860 zł (było 2325), a powikłanej – 2176 (było 2866).

Wymiana schodów i ozdobne rośliny

Mieszkańcy osiedla Śródmieście doszli do porozumienia przy wyborze inicjatyw, które powinny być wykonane w przyszłym roku w ramach KBO. Spotkanie w Domku Kata zakończyło się decyzją o poparciu odnowienia terenu przy ul. Podgrodzie.

Mieszkańcy reprezentacyjnej dzielnicy Koszalina mieli rozstrzygnąć, czy w przyszłym roku chcą zyskać odnowiony teren przy murach obronnych przy ul. Podgrodzie, czy bezpieczniejsze i ładniejsze podwórze między ul. Konstytucji 3 Maja 11, 13 a ul. Szeroką 2, 4, 6.

Więcej miejsc postojowych przy szkole

 Osiedle Wańkowicza :: Fot: Marcin Torbiński

Na osiedlu Wańkowicza w przyszłym roku powstanie nowy parking, długo wyczekiwany przez mieszkańców. To efekt porozumienia, do którego doszli uczestnicy spotkania w sprawie osiedlowych inicjatyw, finansowanych w ramach budżetu obywatelskiego.

Niemal 40 osób, łącznie z dziećmi, miało zdecydować za ogół mieszkańców osiedla, który z trzech pomysłów wybrać. Dwa z nich dotyczyły miejsc rekreacji dla najmłodszych: na terenie Przedszkola nr 14 i na sąsiadującym z nim parku Wulkan.

Na Rokosowie zagłosują wszyscy

 Rokosowo :: Fot: Marcin Torbiński

Mieszkańcy osiedla Rokosowa w głosowaniu internetowym rozstrzygną, jaka inwestycja będzie w przyszłym roku wykonana w ich dzielnicy w ramach budżetu obywatelskiego. Do wyboru mają doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu nr 34, Misiowej Doliny i spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz, popularną powieściopisarką.

Koszt wybranych inwestycji nie może przekroczyć 114 tys. zł, co oznacza, że mieszkańcy będą mogli wybrać maksymalnie dwie inicjatywy. Nie udało się tego zrobić na zebraniu 12 września w Klubie Zacisze. Grupa 17 mieszkańców nie osiągnęła w tej sprawie jednomyślności, dzięki czemu od 24 października do 13 listopada będą się mogli się w głosowaniu internetowym wypowiedzieć wszyscy mieszkańcy Rokosowa, czyli ok. 7 tys. osób.

Romeo i Julia w wersji online

 Like fake. Historia, której nie było :: Fot: Izabela Rogowska

Premierowy, reżyserowany przez Arkadiusza Buszko spektakl „Like Fake. Historia, której nie było” autorstwa Tomasza Ogonowskiego, rozpoczął zarówno KKM „m-teatr”, jak i nowy sezon koszalińskiej sceny, doskonale wpisując się w motyw przewodni festiwalu, czyli „Marzenia młodych. Wspomnienia młodości”.

Aby poznać i zrozumieć pragnienia młodych ludzi, musimy udać się w podróż po świecie zrodzonym z ich marzeń. I będzie to doprawdy ekscytujące doświadczenie. W olśniewającej wizualnie scenerii, mieniącej się feerią barw, pulsującej niesamowitą energią, zachwycającej muzyką i dynamiką scenicznych obrazów, obserwujemy ze zdumieniem kompletną atrofię uczuć, idącą w parze z totalnym zanikiem opartych na szczerości i prawdzie relacji międzyludzkich. Dominuje podkreślona identycznymi strojami unifikacja, pozwalająca na zatopienie się w tłumie, a komunikacja ograniczona jest do najprostszych pojęć z internetowego slangu. Wszystkie pozytywne emocje zawiera hasło „LOL” („laugh out loud” – „śmiać się w głos”), a negatywne uczucia określa słowo uznawane powszechnie za nieparlamentarne, więc może darujmy sobie cytaty…

Ambitny początek

 Skrzypek Krzysztof Jakowicz :: Fot: Sabina Marcinkowska

64. sezon artystyczny w Filharmonii Koszalińskiej rozpoczął się 13 września. Wyjątkowo w roli konferansjera wystąpił dyrektor placówki Robert Wasilewski. Zaprezentowano bardzo urozmaicony program.

Był to wieczór pełen napięcia i oczekiwania, zwłaszcza na dyrygenta Jakuba Chrenowicza. Jako gwiazda wieczoru wystąpił wybitny skrzypek Krzysztof Jakowicz. Nim jednak pojawił się na scenie, orkiestra zagrała uwerturę z „Leonory III” Ludwiga van Beethovena op. 72 b. To kompozycja dość zachowawcza w kwestii odbioru, choć tak naprawdę stawiająca przed artystami duże wymagania.

„Bronek” wciąż jest piękny i młody

 Obchody 70-lecia II LO w Koszalinie :: Fot: Sabina Marcinkowska

Najpierw były Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w budynku przy ul. Jedności 9. Obecnie to II LO im. Wł. Broniewskiego, które w tym roku kończy 70 lat. Dostojny jubileusz zgromadził wielu byłych uczniów i nauczycieli, którzy po latach z sentymentem wspominają szkołę, mieszczącą się przy ul. Chełmońskiego 7.

W 1962 r. patronem placówki został poeta Władysław Broniewski. Rok później oddzielono szkołę podstawową od liceum. W 1965 r. przeniesiono liceum do obecnie zajmowanego budynku, a trzy lata później II LO otrzymało swój sztandar. Kilka lat temu placówka zyskała nową halę sportową. Przechodzi też regularnie modernizacje.
– Szkoła jest starsza ode mnie, ale wygląda znacznie lepiej niż ja – żartuje Wiktor Kamieniarz, dyrektor II LO. – Co prawda przez lata przeszła kilka zabiegów upiększających, ale były to kosmetyczne poprawki.

Telewizja Kablowa Koszalin ma już ćwierć wieku!

 Od lewej: prezes Zarządu TKK Jarosław Bihun, członkini Zarządu Agnieszka Szylko oraz wiceprezes Zarządu Kazimierz Okińczyc :: Fot: Magda Pater

W sobotę, 7 września, Telewizja Kablowa Koszalin świętowała srebrny jubileusz. Gala urodzinowa miała miejsce w sali koncertowej Filharmonii Koszalińskiej.

Wydarzenie prowadzili Monika Kuzio-Czapka i Paweł Leśny, dobrze znani abonentom z ekranu telewizyjnego. I to oni witali gości, którzy wypełnili widownię. Byli wśród nich politycy, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, burmistrzowie i wójtowie gmin ościennych, dyrektorzy największych firm i instytucji miejskich wszystkich dziedzin – od biznesu do kultury. Byli też kontrahenci – reklamodawcy i współpracownicy. Przyjechali przedstawiciele firm współpracujących – Canal Plus, NBC Uniwersal International, Eleven Sports. Fox Networks Group, dzięki którym oferta TKK jest taka bogata i zróżnicowana. Stawili się wszyscy pracownicy TKK i obu redakcji – TV Max oraz tygodnika „Miasto”.

Czytanie zmienia spojrzenie na świat

 Kontenery :: Fot: Magda Pater

Nowele, napisane w czasie pozytywizmu, nie cieszą się powodzeniem uczniów. Opisują trudne losy Polaków pod zaborami, walkę z germanizacją i rusyfikacją. Jednak są ważne dla podtrzymywania naszej tożsamości narodowej. Dlatego w tym roku to te utwory para prezydencka wybrała do Narodowego Czytania.

Koszalin był jedną z trzech tysięcy miejscowości w Polsce, w których akcja miała miejsce. Przygotowało ją Muzeum w Koszalinie, Koszalińska Biblioteka Publiczna i zespoły aktorskie, działające przy Centrum Kultury 105. Lekturę nowel rozpoczął Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. „Katarynkę” autorstwa Bolesława Prusa czytali m.in. Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta miasta, a także radni miejscy: Krystyna Kościńska i Jan Kuriata.

Strona 8 z 1398

Oglądasz teraz: Start