Miasto - Tygodnik Koszaliński

Żyć pięknie, radośnie i twórczo!

 Violetta Zapalska :: Fot: Archiwum prywatne

Violetta Zapalska jest pewna, że każdy dzień może być źródłem radości. To przecież z poszczególnych dni składa się całe życie i tylko od nas zależy, jaki nadamy mu kształt. Violetta potrafi czerpać z życia radość, cieszyć się jego pięknem, przeżywać każdą chwilę intensywnie i twórczo. A jest jej z pewnością trudniej... Wypadek samochodowy sprawił, że od czwartego roku życia Violetta porusza się na wózku inwalidzkim.

Wiele niepełnosprawnych osób żyje w przygnębiającej izolacji czterech ścian własnego pokoju. Choroba nie pozwała im uczestniczyć w „normalnym życiu”, pełnym nieprzewidzianych zdarzeń, rozrywek, spacerów, spotkań z przyjaciółmi, upragnionych podróży... Ale czy tak być musi? Violetta Zapalska całym swoim życiem, pełnym radości i planów na przyszłość, udowadnia, że nawet osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą realizować swoje plany i marzenia.

Historia bobolickiego herbu

 Bobolicki herb :: Fot: Archiwum

680 lat temu Bobolicom nadano prawa miejskie. Ten rok miał być więc dla całej gminy wyjątkowy. Niestety, pandemia koronawirusa wymusiła na włodarzach odwołanie wielu z zaplanowanych na najbliższe tygodnie wydarzeń. Można jednak wykorzystać wolny czas na podróż w przeszłość i zgłębienie interesujących dziejów miejskiego herbu.

Prawa miejskie Bobolicom nadał biskup niemiecki Fryderyk von Eickstadt w 1340 roku. Jednocześnie miasto otrzymało też herb. – Jest on bardzo ciekawy, bo przedstawia Jana Chrzciciela, który na lewym przedramieniu trzyma Baranka Bożego, a u jego stóp znajduje się tarcza herbowa biskupa Eickstadta – wyjaśnia Mieczysława Brzoza, burmistrz gminy i dodaje: – Jan Chrzciciel był patronem Biskupstwa Kamieńskiego, które znajdowało się we władaniu Fryderyka von Eickstadta i stąd właśnie jego postać na pierwszym herbie Bobolic. Od 1340 roku Jan Chrzciciel był też patronem naszego kościoła parafialnego.

Nie bójmy się lekarza

 Regina Wasilewska-Kita :: Fot: Archiwum domowe

Wszyscy się teraz boimy koronawirusa, wszyscy przed nim staramy się chronić. Ale to nie znaczy, że nagle zniknęły inne choroby, że przestały nam nie tylko dokuczać, ale czasem zagrażać. O tym, jak się leczymy w czasie pandemii rozmawiamy z lekarką rodzinną i pediatrą – Reginą Wasilewską-Kitą.

Czy pacjenci przychodzą na wizyty do rodzinnego lekarza?
– Nie przychodzą. Przedtem miewałam nawet 60-70 pacjentów dziennie. Teraz, jak mam 20 telefonów i z nich zapraszam na badanie trzy osoby – to już dużo. Przyznam, że trochę źle się z tym czuję, jakbym była niepotrzebna. I czuję się po pracy bardziej zmęczona, niż gdybym przyjęła kilkadziesiąt osób. A wiem, że ludzie nigdy nie przestają chorować.

Czym jest Tymczasowy Profil Zaufany?

Od kilku lat funkcjonuje Profil Zaufany, dzięki któremu można załatwić wiele urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. Korzysta z niego już ponad sześć milionów użytkowników. I wygląda na to, że z powodu pandemii będzie ich jeszcze więcej. Niestety, nie wszyscy mieli do tej pory możliwość założenia Profilu Zaufanego bez wizyty w urzędzie, dlatego też powstał Tymczasowy Profil Zaufany. Czym różni się od tego tradycyjnego?

Okazuje się, że to przede wszystkim okres ważności konta. Ze standardowego Profilu Zaufanego można korzystać przez trzy lata, a z tymczasowego – jedynie trzy miesiące, chociaż może zaistnieć sytuacja, że zostanie on automatycznie przedłużony ze względu na pandemię. Innym wyróżnikiem jest kwestia dostępności. Mimo że procedura zakładania obu profilów jest taka sama – np. przez konto bankowe online, okazuje się, że nie wszystkie banki miały taką możliwość. Tymczasowy Profil Zaufany to zmienia. Poza tym, oba profile dają ich użytkownikom te same możliwości działania. – Nie trzeba profilu tymczasowego potwierdzać w instytucjach, bo są pozamykane – wyjaśnia Jolanta Dudojć, rzecznik prasowy oraz kierownik działu obsługi bezpośredniej w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Koszalinie. – Jeżeli ktoś nie może skorzystać z bankowości elektronicznej, żeby tam potwierdzić swój Profil Zaufany, to musiał udać się do urzędu, a żeby tego uniknąć, to powstał Tymczasowy Profil Zaufany, którego nie trzeba potwierdzać. On tylko działa przez ten ograniczony czas.

Dzieci bezpieczniejsze w domu

 Przedszkole nr 9 :: Fot: Magda Pater

Mimo zezwolenia ze strony Ministerstwa Zdrowia na otwarcie żłobków i przedszkoli od 6 maja, koszalińskie maluchy posiedzą w domach dłużej. To decyzja władz miasta po konsultacji ze służbami sanitarnymi i rodzicami. Nie wiadomo jeszcze, kiedy maluchy wrócą do placówek, które będą działać w podwyższonym rygorze sanitarnym.

Decyzja o otwarciu placówek opiekuńczych dla najmłodszych dzieci każdy samorząd ma podjąć samodzielnie. Najpóźniej muszą to zrobić 24 maja, kiedy to kończy się termin zawieszenia zajęć dydaktycznych także w szkołach i na uczelniach. Możliwość wcześniejszego posłania dziecka do żłobka lub przedszkola ma ułatwić powrót do pracy tym rodzicom, którzy nie mogą wykonywać swoich obowiązków służbowych przez internet. Dotyczy to m.in. handlowców, kurierów, pracowników służby zdrowia.

Galerie handlowe, jakich nie znamy

 Emka :: Fot: Magda Pater

Od 4 maja ruszył kolejny etap odmrażania gospodarki. Galerie handlowe są znowu ogólnodostępne, ale na nowych zasadach. Już na wejściu są przygotowane płyny dezynfekcyjne. Na posadzce widać zaznaczone taśmami odpowiednie odstępy. Wszystko po to, żeby choć na chwilę nie zapomnieć, że to wcale nie koniec pandemii. Pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych otrzymali wytyczne i pilnują chociażby limitu liczby osób. Na jedną ma przypadać 15 mkw.

W internecie aż szumi, że wiele sieciowych sklepów decyduje się na wypowiedzenie najmu w galeriach handlowych. Niektórzy najemcy nie wierzą, że ludzie tłumnie będą wybierać się na zakupy, ale również nie chcą płacić dotychczasowych czynszów. Jakie to będą sklepy w Koszalinie? Dowiemy się zapewne już niebawem. Na pewno nie można powiedzieć, że centra halowe święcą pustkami. W dzień otwarcia galerii widać było, że wielu mieszkańców przyszło z czystej ciekawości, zobaczyć, jak teraz będzie wyglądało funkcjonowanie sklepów wielkopowierzchniowych.

Sucho, sucho wszędzie

 Susza :: Fot: Magda Pater

Takiej suszy jak w tym roku, to jeszcze w Polsce nie było, chociaż nie jest to zjawisko dla nas nowe. Niedobór wilgoci trwa w naszym kraju od lat. Jest niebezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin. Susza to jedna z klęsk żywiołowych. Jej przyczyną są bezśnieżna zima i bezdeszczowa wiosna, a te z kolei wynikają ze zmian klimatu.

Polska jest bardzo uboga w naturalne zasoby wody powierzchniowej: jest trzecim od końca państwem w Unii Europejskiej pod względem ilości wody przypadającej rocznie na mieszkańca. Suszę powoduje m.in. zbyt niski poziom zatrzymywania wód, spływających rzekami do morza. Obecnie gromadzimy i przetrzymujemy przez dłuższy czas ok. 4 mld m sześc. wody, czyli ok. 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Tymczasem warunki fizyczne i geograficzne Polski umożliwiają retencjonowanie wód na poziomie około 15 proc. w 2030 r.

Malowana lala czy zadbana i atrakcyjna?

 Kosmetyki :: Fot: Magda Pater

Makijaż, czyli upiększanie twarzy kojarzy się głównie z kobietami. Ale po kolorowe sztuczki sięgali i sięgają także mężczyźni, a różnica polega na tym, że kobiety się z tym nie kryją, a panowie idą w zaparte.

Kalendarz Świąt Nietypowych proponuje, by 5 maja był Dniem Bez Makijażu! Coś podobnego! To jest tak jak dzień bez samochodu czy papierosa, które to okoliczności czczą głównie ci, którzy auta nie posiadają i nie palą tytoniu.
Malowanie twarzy, by wydać się sobie i innym powabniejszą oraz ukryć „niedoskonałości” towarzyszy ludziom chyba od tzw. zarania. Malowali ciała i twarze już ludzie pierwotni, dodając do tego makijaż zwany dzisiaj permanentnym, czyli tatuaż lub nacinanie skóry. Powiedzmy, że czynili to w celach rytualnych, ale nie wszyscy malowali się jednakowo, szukali nowych wzorów i motywów. Oczywiście, środki, jakich używano były na przestrzeni wieków różne, zależnie od obyczaju, epoki oraz technologii.

Co za historia!

 Arkadiusz Pater :: Fot: Magda Pater

Arkadiusz Pater wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z muzyką, a konkretnie z koszalińskim zespołem Pampeluna. Niektórzy, zgodnie z prawdą, łączą go też z filmowymi przedsięwzięciami. A te z kolei łączą go z umiłowaniem historii. Historią właśnie zajmuje się na co dzień, bo jest nauczycielem tego przedmiotu. Koszalinianin słynie z kreatywnego podejścia do życia i to on właśnie pokazał, jak powinny wyglądać lekcje online z prawdziwego zdarzenia. Lekcje przed kamerą, emitowane na YouTubie, zaciekawiły nie tylko uczniów, ale również wielu dorosłych. Pierwsze określenie, które od razu przychodzi na myśl, żeby opisać Arka, to charyzma. Jedni wypracowują ją latami, drudzy po prostu się z nią rodzą. On niewątpliwie należy do tych ostatnich szczęśliwców.

Mam takie wrażenie, że w życiu starasz się wykorzystać większość swojego czasu na rzeczy, których nie musisz, a lubisz robić. Tak było z muzyką, później z produkcjami filmowymi, tak też jest z lekcjami historii. Wydaje mi się, że jak już za coś się zabierasz, to jeśli nie jest to jeszcze twoją pasją, za chwilę nią będzie...
– Kiedy zaczynałem być nauczycielem historii, głównie koncertowałem. Wtedy to muzyka była dla mnie najważniejsza. Na początku tych godzin w szkole miałem niewiele. Traktowałem to bardziej jako dodatek i też w jakimś stopniu ministabilizację, bo wtedy liczył się tylko rock'n'roll.

Strona 9 z 1412

Oglądasz teraz: Start