Miasto - Tygodnik Koszaliński

Awantura o place zabaw

 Plac zabaw :: Fot: Magda Pater

Mieszkańcy osiedla Tysiąclecia nie doszli do porozumienia przy wyborze inicjatyw, które powinny być wykonane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Wydarzenie, które odbyło się 5 września w Szkole Podstawowej nr 4, miało chwilami burzliwy przebieg.

To już drugie osiedlowe spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miejskiego i Pracowni Pozarządowej, wspierającej Koszaliński Budżet Obywatelski. – Dyskutujemy z mieszkańcami o tym, co jest im w danym czasie najbardziej potrzebne na ich osiedlu, pomagamy wybrać najważniejsze inwestycje – wyjaśnia Łukasz Cieśliński z Pracowni Pozarządowej. – Przy okazji mieszkańcy poznają siebie nawzajem, a niektórzy dopiero się dowiadują, na jakim osiedlu mieszkają i że działa tu rada osiedla, której mogą przez cały rok zgłaszać swoje uwagi i pomysły. Jedną z autorek pozytywnie ocenionego pomysłu jest Grażyna Kietrys, przewodnicząca Rady Osiedla Tysiąclecia, która zgodnie z nowymi przepisami, zgłosiła projekt placu zabaw przy ul. Głowackiego 13-15 jako osoba prywatna.

Na razie park zamiast lamp

 Park przy bunkrach :: Fot: Marcin Torbiński

Co jest ważniejsze? Bezpieczeństwo mieszkańców czy ładne miejsce, w którym mogą odpocząć na łonie natury? Wybór wcale nie jest oczywisty, o czym przekonali się uczestnicy spotkania na osiedlu Morskie. Zebrani mieli zdecydować, który pomysł na poprawę jakości życia w tej dzielnicy Koszalina będzie w 2020 r. wykonany w ramach budżetu obywatelskiego.

Pozytywną opinię merytoryczną przeszły dwie inwestycje, których koszt wyceniono na 114 tys. zł, czyli dokładnie tyle, ile wynosi pula dla każdego osiedla w tegorocznej edycji KBO. Dwudziestu mieszkańców zebranych w klubie Bałtyk przez 3 kwadranse żywo dyskutowało nad tym, czy wybrać budowę oświetlenia na parkingu i podwórku między ul. Rybacką a ul. Sienkiewicza, czy dokończenie parku na bunkrach w rejonie ul. Rybackiej.

Mistrzostwa na wagę życia i śmierci

 II Zachodniopomorskie Manewry Ratownictwa :: Fot: Magda Pater

Mimo obchodów 100-lecia Polski Czerwony Krzyż nie spoczywa na laurach i świętuje… szkoląc się w ratowaniu zdrowia i życia. W ostatni weekend sierpnia do Koszalina zjechały Grupy Ratownictwa PCK na IV Ogólnopolskie Mistrzostwa i II Zachodniopomorskie Manewry Ratownictwa. Mimo że wszystkie sytuacje były pozorowane, to stres uczestników realny.

Mistrzostwa odbywały się 30 sierpnia w trzech punktach miasta: Park Robin Hooda, Akademia Windhunter oraz Wodna Dolina. Wzięły w nich udział zespoły z Poznania, Bielska Białej, Warszawy, Przemyśla, Wrocławia, Opola i Trójmiasta. Nie zabrakło gości z Niemieckiego Czerwonego Krzyża DRK Rugia-Stralsund. Wszystkie drużyny musiały zaopatrzyć ofiary kilku różnych zdarzeń, np. utonięcia, oparzenia chemicznego, strzelaniny policji podczas starcia z kibolami czy wypadku przy wyrębie drewna.

Zadbają o plac zabaw

 Jedna z inwestycyjnych propozycji :: Fot: Magda Pater

Mieszkańcy osiedla Jamno-Łabusz jako pierwsi wybrali inicjatywy, które pojawią się w ich dzielnicy w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Po krótkiej, ale ożywionej dyskusji, wybrali osiem z jedenastu dopuszczonych pod głosowanie.

Spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miejskiego i Pracowni Pozarządowej, wspierającej KBO, miało miejsce w Zagrodzie Jamneńskiej 2 września. Frekwencja nie dopisała, bo w dyskusji wzięło udział 12 mieszkańców, w tym Adam Siepracki, członek Komisji Rewizyjnej Rady Osiedla Jamno-Łabusz i autor wszystkich inicjatyw, które przeszły pozytywną weryfikację. Ci, którzy dotarli na spotkanie, mieli pretensje do radnych osiedlowych, że nie przekazali do publicznej wiadomości daty i miejsca wydarzenia. – Ja się dowiedziałam o nim od sąsiada, bo w naszej części osiedla nie było żadnej informacji o tym – przyznała Edyta Podsiadły.

Żyć pełnią życia

 Integracja Ty i Ja :: Fot: Magda Pater

Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” od 16 lat udowadnia że „niemożliwe nie istnieje”, że bez względu na to, czy jesteśmy zdrowi, czy też dotknięci niepełnosprawnością – zawsze można żyć pełnią życia: intensywnie, twórczo i pięknie… Laureatów festiwalu poznaliśmy w piątkowy wieczór, 6 września.

Festiwal ciepłych emocji
Koszalińskiemu festiwalowi towarzyszy wyjątkowa atmosfera – powiedział prezydent Piotr Jedliński, uroczyście otwierając 16. edycję „Integracji”. – To festiwal dobra, ciepłych, pięknych emocji, które pozostają z nami cały czas i – przez małe festiwale – promieniują na całą Polskę, a nawet na Europę, gdzie też niesiemy swoją ideę integracji.
Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Praca – życie – scenariusz dla każdego”. Problemowi aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych poświęcone są spotkania, konferencje naukowe, happeningi i wykłady. Ten temat obecny jest również w konkursowych filmach oraz w cyklicznej wystawie „Fotokonfrontacje”, na której w tym roku można podziwiać fotogramy autorstwa Wojciecha Szweja (koordynatora projektu), Stanisława Składanowskiego i Mariusza Króla.

 

Nie wolno zapomnieć o dawnych zbrodniach

 Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej :: Fot: Magda Pater

Dokładnie 1 września 1939 r., 80 lat temu od ataku Niemiec na Polskę, rozpoczęła się II wojna światowa. Trwała ona 6 lat i pochłonęła ponad 50 mln ludzkich istnień. Podczas walk na frontach, bombardowań, łapanek i w niemieckich obozach koncentracyjnych zginęło ok. 6 mln Polaków.

Tylko w pierwszym miesiącu walk Polacy wsławili się obroną półwyspu Westerplatte i Poczty Polskiej w Gdańsku, zginęło 66 tys. naszych żołnierzy i oficerów, a 134 tys. zostało rannych. Uroczystości patriotyczne w naszym mieście rozpoczęły się w niedzielę, 1 września, o godz. 11 przed pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego na Cmentarzu Komunalnym. Nie są one organizowane po to, by świętować wojenną tragedię, ale by oddać hołd i podtrzymać pamięć o wszystkich Polakach, którzy oddali zdrowie i życie za wolną ojczyznę.

 

Historia w piaskownicy ukryta

 Wspólna zabawa w parku :: Fot: Magda Pater

Pracownicy muzeum postanowili zaprosić mieszkańców do Parku Książąt Pomorskich, gdzie przekonywali, że znalezienie skarbu jest… dziecinnie proste. Wystarczy zwykła łopatka i sitko.

Grzebanie w ziemi nie musi być nudne, jeśli szuka się skarbów. Dla archeologów i historyków sztuki są nimi nawet przedmioty codziennego użytku, jeśli są odpowiednio stare. Pasję poszukiwacza takich skarbów można odkryć sobie już w wieku kilku lat, a kiedy w dodatku pozna się legendy Gracjana Bojara-Fijałkowskiego o Koszalinie i okolicach, do wyboru zawodu jest już blisko. Ale jeśli z czasem zainteresowania się zmienią, to wiedza o dziejach swojego miasta i regionu na pewno się przyda. Tak jak informacja, gdzie mieści się muzeum i co niezwykłego można tam znaleźć.

Odkrywali leśne skarby

 Leśne warsztaty :: Fot: Magda Pater

Las od stuleci był dla człowieka przyjazną przestrzenią. Stanowił mieszkanie, dawał pożywienie, okrycie, materiał na opał, domowe sprzęty czy broń. Dlatego warto go odwiedzać i poznawać skarby w nim ukryte. Tak jak uczestnicy warsztatów, które zorganizowało Nadleśnictwo Karnieszewice.

Nadleśniczy Tadeusz Lewandowski przypominał dzieciom i dorosłym, że nie byłoby mebli w domach, czy innych budynkach bez drewna pozyskiwanego z lasów. Nie byłoby pysznych i zdrowych jagód, orzechów oraz grzybów, na które właśnie trwa sezon.

 

Zaczyna się czas zachorowań na grypę

Grypa jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych w Polsce, stanowiąc jednocześnie istotną przyczynę zachorowań z powodu jej powikłań, a czasem nawet zgonów. Jest szczególnie groźna dla seniorów i osób w każdym wieku, w tym dzieci, z chorobami przewlekłymi, np. wadami i chorobami serca. One zwłaszcza powinny wczesną jesienią zaszczepić się przeciw tej chorobie.

Koniec lata to jednocześnie początek sezonu na szczepienia przeciw grypie. Szczyt zachorowań na nią przypada na zimę i wiosnę, dlatego trzeba zabezpieczyć się przed tą chorobą kilka tygodni wcześniej. Dotyczy to nie tylko dzieci, osób przewlekle chorych i seniorów. Osoby, które z racji wykonywanego zawodu spotykają się z wieloma ludźmi, np. sprzedawczynie, nauczyciele, urzędnicy, pielęgniarki, lekarze, także powinny się zaszczepić przeciw grypie.

Strona 9 z 1398

Oglądasz teraz: Start