Miasto - Tygodnik Koszaliński

„Dobry Start” dla uczniów

Od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski elektronicznie za pomocą swojego banku lub przez portal empatia.mpips.gov.pl, żeby otrzymać 300 złotych na wyprawkę szkolną.

Pieniądze przysługują na każde uczące się dziecko do ukończenia 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne dostaną je do 24. roku życia. Do tej pory w Koszalinie zostało złożonych 2,5 tysiąca wniosków.

Doradczynie prezydenta

 Doradczynie prezydenta    :: Fot:  Marcin Torbiński

Panie stanowią ponad połowę mieszkańców Koszalina, ale według wielu z nich sprawy dotyczące kobiet są spychane na bok. Taka sytuacja nie powinna mieć więcej miejsca, bo przy prezydencie miasta powstał organ doradczy w postaci Rady Kobiet.
Rada Kobiet składa się z kreatywnych i przedsiębiorczych mieszkanek Koszalina. Powołania do tego organu otrzymało piętnaście aktywnych pań ze stowarzyszeń kobiecych, kościelnych i rodzinnych.

TAKIE CZASY

Zjawisko, o którym dzisiaj, ma różne oblicza. Definicje encyklopedyczne mówią o jego seksualnym kontekście, ale to pominę. Określane jest także jako skłonność do ujawniania intymnych, często drastycznych spraw. Ekshibicjonizm.
Jeszcze niedawno, przed erą internetu i rozmnażających się narzędzi służących do korzystania z niego, wiele spraw z życia każdego z nas było często tabu, nie mówiliśmy publicznie kogo kochamy, kogo nie lubimy, z kim się spotykamy i, co najważniejsze, co myślimy o innych. Teraz wszystko się zmieniło i na potęgę staramy się, oczywiście nie wszyscy, informować kogo się da o wszystkim, o czym się da.

Lepsi o 10 procent

W tym roku do matury w koszalińskich liceach i technikach przystąpiło 965 uczniów. Prawie 90% z nich zdało egzamin dojrzałości i może myśleć o wymarzonych studiach.

Maturzyści z naszego miasta mogą być z siebie dumni, bo zdawalność w Koszalinie jest o 10% wyższa niż średnia kraju. Nie najgorzej wypadamy też na tle województwa zachodniopomorskiego, w którym średnia zdawalność egzaminu dojrzałości wynosi zaledwie niecałe 77%. Najlepsze wyniki wśród koszalińskich szkół zanotowali uczniowie pierwszego i drugiego liceum ogólnokształcącego.

„Czaplówka” z sercem na dłoni

Nie dla nich szkolny wyścig szczurów, rywalizacja o lepszą ocenę czy skupianie się na orłach i zostawianie w tyle zwykłych uczniów. To miejsce, które funkcjonuje kontra świat.

Tu smartfony odkłada się na bok, a na przerwach gra się w szachy lub... muzykuje. Uprawia się też sport i w praktyce uczy młodzież, co to jest empatia. Bo to, chyba jedyna taka, szkoła z sercem otwartym na drugiego człowieka.

Drzewa mają zostać

Jeszcze w tym roku ma zacząć się remont odcinka ulicy Piłsudskiego od ul.Pileckiego do skrzyżowania z ul.Waryńskiego i Kościuszki. Jednak urzędnicy wstrzymali projekt inwestycji, zakładający wycinkę 50 drzew wzdłuż ulicy Piłsudskiego.

To odpowiedź na  petycję w obronie drzew, podpisaną przez ponad 600 osób.Członkowie Stowarzyszenia Lepszy Koszalin i innych organizacji od kwietnia protestowali wobec pozbawiania zieleni jednej z reprezentacyjnych ulic naszego miasta. Przypominali, że jest ono reklamowane jako miasto zielone, podczas gdy tej naturalnej zieleni ubywa.  
(ejm)

Dylematy

Lepiej mieć spokój czy rację? Ambitni odpowiedzą, że rację, doświadczeni, że spokój. Argumentów za jedną i drugą wersją jest wiele i oczywiście przeważają te, które są adekwatne do sytuacji.

Mąż, który wie, że z żoną przyjdzie mu przeżyć jeszcze kilka albo kilkanaście lat, bo rozwodu nie przewiduje, już po kilku latach małżeństwa doszedł do wniosku, że lepiej mieć spokój. Bo do czego przyda się przewaga argumentów, jeśli nie będzie spokoju? Raczej do niczego. Lepiej więc mieć spokój, nawet jak się ma rację.

Tu potrzebny jest kompromis

 Dlaczego giną?     :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Dla pani Jolanty niezielny spacer brzegiem morza nie był czasem relaksu. Trudno, żeby był, skoro na 5-kilometrowym odcinku plaży znalazła... pięć martwych fok.

Mieszka nad morzem od urodzenia i nigdy nie zdarzyło jej się natknąć na takie żniwo.Czy to natura płata figle i podrzuca martwe zwierzęta letnikom, czy to wojna między zwierzęciem a człowiekiem? Bo dla rybaków foki to drapieżniki.

(Nie)Bezpiecznie nad Bałtykiem

Latem nad Bałtykiem wypoczywa kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zza granicy. Jednak nie wszyscy potrafią zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa kąpieli w morzu, a niektórym brakuje szczęścia.

By utonięcia zdarzały się jak najrzadziej nad spokojnym i bezpiecznym wypoczynkiem wczasowiczów czuwają ratownicy. W samej gminie Mielno jest ich  ponad siedemdziesięciu. O wadach i zaletach pracy ratownika oraz o tym jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad Bałtykiem zapytaliśmy Leszka Pytla, szefa ratowników w gminie Mielno.

Strona 10 z 1338

Oglądasz teraz: Start