Miasto - Tygodnik Koszaliński

Marta Abramowicz w KBP

Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Martą Abramowicz – dziennikarką, pisarką, badaczką i psycholożką, autorką książek: "Zakonnice odchodzą po cichu" i "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica", 1 lutego o godz. 17 w KBP, pl. Polonii 1.

Karaoke

Jeśli jesteś seniorem i lubisz śpiewać, to coś dla ciebie. Muzyczne wspomnienia, czyli karaoke dla seniorów to spotkanie, na którym będzie można usłyszeć i wykonać polskie piosenki z lat 60 i 70, 31 stycznia o godz 17.30, Club105. Wstęp wolny.

Pieniądze na drogi i chodniki powiatowe

Radni powiatowi zebrali się na szóstej sesji po wyborach samorządowych. Na tym posiedzeniu zajęli się przekazaniem dotacji gminom na utrzymanie dróg.
Gminy Będzino, Manowo, Mielno, Bobolice, Polanów i Sianów dostały pieniądze z budżetu powiatu na utrzymanie czystości, pielęgnacji zieleni i likwidacji śliskości chodników. Dotacje wynoszą od 11,5 tys. zł do 85,7 tys. zł. Poza tym gmina Sianów dostała tysiąc złotych pomocy finansowej na wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej, leżącej na terenie gminy. Chodzi konkretnie o ul. Dworcową.

"PRO-KONTRA" zaprasza

Obywatelskie Forum Dyskusyjne "PRO-KONTRA" im. Aleksandra Małachowskiego zaprasza mieszkańców Koszalina na otwarte spotkanie dyskusyjne, które odbędzie się 30 stycznia (środa) o godz. 16 w siedzibie Unii Pracy przy ul. Piłsudskiego 11-15. Temat spotkania: "Komu przeszkadza Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?".

Złamane serce orkiestry

To nie tak miało być. Na 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia 2019 roku szykowali się wszyscy. W koszalińskim sztabie wolontariusze zgłosili się z dużym wyprzedzeniem. Olaf z Krainy Lodu wyczyścił bałwani strój. Grupy wokalne z Pałacu Młodzieży i instrumentalne z Centrum Kultury 105 przeprowadziły próby przed występem. I było jak zawsze. Aż do „światełka do nieba”...
Takiego scenariusza nie wymyśliłby chyba najbardziej kontrowersyjny twórca. W niedzielę nikt nie spodziewał się tego, co czekało na orkiestrowiczów wieczorem. Od rana na ulicach królowały czerwone serduszka i kolorowe puszki.

Pieniądze dla aktywnych

Po raz kolejny mieszkańcy całego kraju zrzeszeni w organizacjach pozarządowych i obywatelskich mogą ubiegać się o finansowe wsparcie dla ich działalności. Zainteresowani są również aktywni mieszkańcy Koszalina i okolic.
Kilkudziesięciu z nich wzięło udział we wtorkowym spotkaniu w Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Zostało ono zorganizowane przez Narodowy Instytut Wolności – agencję wykonawczą odpowiedzialną za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu.

Nakrętki na wagę złota

Gabryś ma cztery lata, lubi się przytulać, pomagać mamie podczas sprzątania i gotowania. Ma swoje ulubione potrawy, wśród których króluje zupa buraczkowa i kanapki z chleba tostowego z szynką konserwową. Na pierwszy rzut oka – zwykły czterolatek. Ale jest jeszcze coś. U chłopca stwierdzono autyzm. Rodzina nie ma pieniędzy na rehabilitację, dlatego o zdrowie Gabrysia walczą mieszkańcy. Od października prowadzona jest zbiórka nakrętek. Za pierwszą tonę mama dostała 700 złotych i bardzo się z tego cieszy.
Korytarz w siedzibie Telewizji Kablowej Koszalin bywa zasłany workami z nakrętkami. Odzew na prośbę o ich zbieranie zaskoczył chyba wszystkich. Nie ma dnia, żeby nie zawitał na Kotarbińskiego 3 ktoś z kolejnym workiem. Lubimy pomagać, ale też chcemy wiedzieć, do kogo trafia pomoc. Pytają Państwo, dla kogo te nakrętki. Dla Gabrysia. Bo bardzo ich potrzebuje.

Karnawałowy savoir-vivre

Karnawał to czas zabawy, a zatem wielu imprez. Wybieramy spotkania w domu, przebierane imprezy lub bale. Niestety, coraz mniej osób przygotowuje się do tego typu imprez i, zamiast celebrować, traktuje bal karnawałowy jako kolejne w roku spotkanie. Ale są też miłośnicy balów, czyli niecodziennych i wyszukanych wydarzeń, o których opowiada się latami...
Savoir-vivre to wyrażenie odnoszące się do zasad dobrego wychowania. Postawa przy stole, sposób komunikowania się, wygląd i zachowanie się w różnych sytuacjach – to wszystko składa się na wizerunek. Nawet w poszczególnych grupach towarzyskich mogą obowiązywać zupełnie inne reguły. Warto znać je wcześniej, żeby nie popełnić gafy.
Kiedyś na taką zabawę czekało się miesiącami, suknie szyło się na miarę. Bale karnawałowe zaczynały się od poloneza, a całą zabawę prowadził wodzirej.

Witraż to sztuka krucha

   Krystyna Rypniewska     ::  Fot:   Magda Pater

Ozdobne, kolorowe wypełnienia okien pojawiły się już w X w., choć znane są i wcześniejsze próby. Rozkwit sztuki oprawiania barwionych szkieł w ołowiane ramki nastąpił w epoce gotyku, czyli od XII wieku. W Polsce pojawiły się około XIV wieku, a jednym z pierwszych ośrodków ich produkcji był Toruń.
Badaniami nad witrażownictwem na naszych ziemiach zajmuje się od 2013 roku Krystyna Rypniewska, kierowniczka działu Sztuki Dawnej w koszalińskim Muzeum. W tym czasie odbyły się nie tylko badania czy częściowa inwentaryzacja, ale wystawy i różne działania popularyzujące tę sztukę. – Pomorze Zachodnie to w skali kraju wyjątkowy region, jeśli chodzi o witraże – mówi. – Zachował się u nas zespół witraży z XVI-XVII w. Tylko trzeba je zinwentaryzować i oszacować. To bardzo pilne.

Strona 10 z 1380

Oglądasz teraz: Start