Miasto - Tygodnik Koszaliński

PCK ma sto lat

 Wspólne świętowanie :: Fot: Magda Pater

Jak najlepiej uczcić stulecie swojej działalności? Sposobów jest wiele, a jednym z nich jest… oddanie krwi. Nic w tym dziwnego, bo Polski Czerwony Krzyż od ponad pół wieku promuje honorowe krwiodawstwo.

To właśnie krew, rozlewana na frontach I i II wojny światowej, sprawiła, że członkowie Czerwonego Krzyża ratowali innych, bez względu na przynależność narodową czy polityczną. Pomoc, którą niósł powstały w Szwajcarii w 1880 r. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, szybko dotarła na tereny znajdującej się pod zaborami Polski. Podczas I wojny światowej działała w Krakowie Dworcowa Stacja Opatrunkowa, która w pierwszym okresie działań wojennych była centralnym punktem pomocy medycznej w Krakowie.

Jajko w roli głównej

 Uczestnicy wraz z jury :: Fot: Magda Pater

Promocja zdrowego odżywiania i tradycyjnych potrwa wielkanocnych – to cel VIII finału Mini Master Szefika dla uczniów klas I -III szkół podstawowych. Wzięły w nim udział duety synów i mam z SP 7, SP 17 i SP 23. Kulinarne zmagania miały miejsce w restauracji Kosmos w pierwszy dzień kwietnia.

Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 21 wspólnie z wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Grygorcewicz przy pomocy Viva Italia Bistro. Kulinarne. Zmagania to część miejskiego programu „Zdrowo jesz, lepiej żyjesz”, którego inicjatorką jest Barbara Grygorcewicz. Jury przewodniczyła Anna Jedlińska, żona prezydenta Koszalina. – Poziom przygotowania dań był bardzo wysoki, a klimat konkursu prawdziwie rodzinno-świąteczny – przyznaje.

Samorząd i politycy wspierają nauczycieli

 Konferencja z udziałem Bartosza Arłukowicza i Joanny Kluzik-Rostkowskiej :: Fot: Magda Pater

Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia, i Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister edukacji, przyjechali do Koszalina. Spotkali się ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego. Posłowie Platformy Obywatelskiej wyrazili poparcie dla planowanego na kwiecień strajku nauczycieli. Strajkujących pedagogów popierają też władze miasta.

Według danych ZNP do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych. Za strajkiem w tych placówkach opowiedziało się od 85 do 90 proc. zatrudnionych tam nauczycieli i pracowników niepedagogicznych (w naszym województwie to prawie 84 proc.). Według Ministerstwa Edukacji Narodowej w ok. 71 proc. publicznych przedszkoli i w ok. 52 proc. szkół wszystkich typów nie przeprowadzono referendum w sprawie strajku.

Opowieść ratuszowa

 Opowieść ratuszowa :: Fot: Magda Pater

Ostatnio przebywaliśmy w klimacie powojennego Koszalina. Cofnijmy się tym razem do tych stuleci, gdy kształtował się charakter naszego miasta. A że każda aglomeracja związana jest z ratuszami, dziś o koszalińskich siedzibach włodarzy słów parę.

Otóż ratusze Koszalina budowano wiele razy. Koszalin został miastem na mocy aktu biskupa Hermana von Gleichena w roku 1266, a prawdopodobnie już w 1280 roku pojawił się tu pierwszy ratusz. W tym przypadku była to nazwa umowna, bo na rynku stała ponoć tylko drewniana buda. Pierwszy ratusz z prawdziwego zdarzenia powstał za zgodą kamieńskiego biskupa Henryka von Wacholt w roku 1308, po ukończeniu budowy murów miejskich. Budynek ten został zbudowany na środku rynku. Spłonął całkowicie w wielkim pożarze w 1504 roku i nie zachował się prawdopodobnie żaden ślad dotyczący jego wyglądu.

Dwa w jednym albo jeden w dwóch

 Oficjalne plakaty 38. edycji Festiwalu Młodzi i Film :: Fot: Mat. prasowe

38. Festiwal Młodzi i Film ma już plakat! Autorką jest Kasia Walentynowicz, absolwentka grafiki na warszawskiej ASP, ilustratorka i graficzka, współzałożycielka marki gier planszowych zagrywki, twórczyni gry Psiechadzka.

Od 2011 roku specjalizuje się w projektowaniu materiałów edukacyjnych dla instytucji kultury. Jest m.in. autorka ilustracji do festiwalu filmowego Kino Dzieci, ilustrowanej identyfikacji miejsca edukacji rodzinnej U Króla Maciusia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, druków towarzyszącym wystawom i programom edukacyjnym w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Cricotece w Krakowie, Muzeum Narodowym w Krakowie czy Instytucie Adama Mickiewicza.

„Gąska” – przewrotna i nieprzewidywalna

 Podczas spektaklu :: Fot: Izabela Rogowska

 

Zwieńczeniem jubileuszowej gali w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym była premiera „Gąski” – zabawnej, a jednocześnie refleksyjnej, nasyconej przewrotnym „gogolowskim” humorem komedii autorstwa Nikołaja Kolady, współczesnego rosyjskiego dramatopisarza, reżysera i aktora, który ma już na swoim koncie około 80 sztuk teatralnych. Koszalińską „Gąskę” w przekładzie Józefa Czecha wyreżyserował Paweł Szkotak.

Nikołaj Kolada to obok Antona Czechowa najbardziej popularny rosyjski dramatopisarz. I to nie tylko w Rosji. Zarówno krytycy teatralni, jak i widzowie podziwiają jego umiejętność wplatania w komediową materię nutki gorzkiej refleksji, tworzenia wyrazistych scenicznych postaci, konstruowania błyskotliwie ironicznych, a jednocześnie pełnych humoru dialogów. Wszystkie te elementy, które przyniosły mu sławę, odnajdujemy w koszalińskiej „Gąsce” wzbogaconej jeszcze talentem, wyobraźnią i finezją jednego z najbardziej interesujących polskich reżyserów teatralnych, Pawła Szkotaka.

Uwaga na internetowe oszustwa

 Haker :: Fot: Magda Pater

Do redakcji przyszedł Czytelnik: - Ostatnio przytrafiła mi się niemiła historia. Chcę przestrzec innych, aby nie mieli podobnych stresów – zaapelował i opowiedział swoją historię: - Mam konto PlayStation. Dzięki niemu mogę na przykład kupować elektroniczne wersje gier na konsolę. Nie trzeba wówczas chodzić do sklepu i kupować pudełkowych wersji. Wystarczy przelew i taką samą grę można ściągnąć na dysk konsoli. Do konta podpięta jest karta płatnicza i to z niej pobierane są środki. Niedawno otworzyłem skrzynkę e-mail i dostałem wiadomość, że zmieniono główny adres mailowy do logowania się do mojego konta PlayStation. Niczego nie zmieniałem, więc od razu zrozumiałem, że padłem ofiara ataku hakerskiego.

Wiosenna sesja o drogach i budżecie

 Ul. Wojska Polskiego :: Fot: Magda Pater

Zmiany w tegorocznym budżecie, zasadach Budżetu Obywatelskiego i powołanie nowego skarbnika – to niektóre z uchwał, które radni przyjęli na czwartej sesji w tej kadencji.

Tym razem rajcy mieli do rozpatrzenia 36 projektów uchwał. Jeden z nich dotyczył zmian w budżecie na br., polegających na zwiększenia wydatków o 16 mln zł. Będą one pokryte nadwyżką środków obrotowych z ubiegłego roku. Łącznie na inwestycje i wydatki bieżące miasto przeznaczy w tym roku 12 mln zł. Prawie 8,5 mln zł z tej kwoty Koszalin wyda na budowę i remonty ulic, z czego 4 mln zł pochłonie początek remontu odnogi ul. Władysława IV, gdzie mieści się kilkadziesiąt firm, 1,2 mln dokończenie remontu ul. Wojska Polskiego (budowa ścieżki rowerowej do ul. Dzierżęcińskiej). Pozostałą sumę miasto przekaże na remont ul. Krańcowej.

Pokochać swoje ciało na wiosnę

 Ewa Chodakowska w Atrium :: Fot: Magda Pater

W miniony weekend tłumy odwiedziły Atrium Koszalin, a powodem wizyty tak wielu osób w centrum handlowym nie były tylko zakupy. To właśnie tu jedna z najbardziej znanych w Polsce trenerek fitness spotkała się z mieszkańcami Koszalina, by zachęcać ich do podjęcia aktywności fizycznej i motywować do pracy nad własnym ciałem.

– Dla mnie aktywność fizyczna jest czymś, czego na co dzień nie kwestionuję, bo to tak, jakby zastanawiać się czy warto myć zęby, czy nie. Wstajemy i myjemy zęby, bo to normalne. Tak samo ja wstaję rano z łóżka i zabieram się za aktywność fizyczną, bo to jest higiena zarówno dla mojej głowy, jak i ciała – przekonywała ze sceny Ewa Chodakowska. Uzależnieniem od aktywności fizycznej trenerka zaraziła miliony Polek. Jedną z nich jest pani Dorota, która wykonując ćwiczenia opracowane przez trenerkę schudła prawie 60 kg. – Gdy zaczęłam ćwiczyć, nosiłam ogromny rozmiar, a teraz do zrzucenia zostało mi niewiele. Ewa jest jedyną osobą, która zmotywowała mnie do zmiany. Oczywiście, na początku było trudno, ale pomogło mi to, że trenerka prowadząc ćwiczenia zwraca się bezpośrednio do ćwiczącej osoby – zapewniała Dorota Ożóg.

Strona 10 z 1388

Oglądasz teraz: Start