Miasto - Tygodnik Koszaliński

Zapisz się na Ściemę

   NOCNA ŚCIEMA  ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

W nocy z 27 na 28 października, już po raz kolejny miłośnicy biegania będą ustanawiać życiowe rekordy. Wszystko za sprawą wyjątkowego biegu, czyli Nocnej Ściemy.

Bieg odbywa się w nocy, gdy czas letni ustępuje czasowi zimowemu. Ten zabieg daje niepowtarzalną okazję do osiągnięcia nieprawdopodobnych rezultatów. Ponieważ w trakcie biegu zmieniamy czas na zegarkach - otrzymujemy tym samym całą godzinę bonifikaty.

Dyżury radnych

w poniedziałek, 27 sierpnia, w godz. 18-1 w siedzibie Rady Osiedla „Jamno-Łabusz" przy ul. Koszalińskiej 68 dyżurować będą przedstawiciele RO – Maciej Mielczarek i Cezary Kopyłowski.

We wtorek, 28 sierpnia, w godz. 16-17 w siedzibie Rady Osiedla „Morskie" przy ul. Spokojnej 48 dyżurować będzie radna Dorota Chałat oraz przedstawiciele RO – Kazimierz Prus i Wiesław Rybicki, w środę, 29 sierpnia, w godz. 17-18 w siedzibie Rady Osiedla „Unii Europejskiej" przy ul. Fińskiej 35 dyżurować będą radni Izabela Wilke i Artur Wiśniewski oraz Jakub Pusz, przedstawiciel RO.

Wolność dziecka jest najważniejsza

Nauka nie poszła w las – mówi stare porzekadło. Tymczasem nauka w lesie to dość nowy pomysł na edukację najmłodszych. Leśne przedszkola działają już na świecie i w Polsce. Podobna placówka powstaje w Koszalinie.
Pierwsze leśne przedszkola powstały w Danii i rozprzestrzeniły się na inne kraje skandynawskie. Ich twórcy i rodzice dzieci, które uczęszczały do takich placówek, zwracają uwagę na wzrost kreatywności i odporności swoich pociech. Maluchy pół dnia spędzają na dworze, bez względu na pogodę i porę roku. Dlatego rodzice i osoby opiekujące się dziećmi powinni zainwestować w ciepłe kombinezony.

Dla miłośników strzelania z łuku

Park Robin Hooda przy ul.Racławickiej (koło wybiegu dla psów) zostanie oficjalnie otwarty w sobotę, 18 sierpnia. W tym dniu odbędzie się  Festiwal Robin Hooda, czyli turniej łuczniczy. Zapisy na turniej przez profil wydarzenia na Facebooku.

Początek imprezy o godz. 11.00. Na otwarcie Parku Robin Hooda Koszalińska Kompania Rycerska przygotowała wiele atrakcji dla każdego, m. Ion pokazy artylerii, średniowieczne gry i zabawy oraz pokazy walk rycerskich.
(ejm)

Muzyczna pomoc dla nauczycielki

Fundacja Pokoloruj świat zaprasza na koncerty charytatywne na rzecz Izy Karpy. Odbędą się on 17.08 i 19.08 o godz. 19.00 w Filharmonii Koszalińskiej. Nauczycielka Szkoły Katolickiej zmaga się od lat z guzem mózgu. 14 sierpnia przeszła kolejną operację w niemieckim Hanoverze.

Potrzebuje pieniędzy na dalsze leczenie. Cegiełki na koncerty można kupić w kasie filharmonii przy ul.Piastowskiej 2 i w sklepie muzycznym Gram przy ul.Kopernika 25.
(ejm)

To będzie stopniowo wprowadzana rewolucja

Rozmowa z prof. Tadeuszem Bohdalem, rektorem Politechniki Koszalińskiej, o Konstytucji dla Nauki
W październiku zacznie się wprowadzanie kolejnych zmian w szkolnictwie wyższym. Mają one zreformować nasz system kształcenia na poziomie akademickim. Jakie pan ocenia te zmiany?
-Moim zdaniem to będzie rewolucja, ale wprowadzana etapami. Ta reforma zakończy się za siedem lat. Od października tego roku mamy dwanaście miesięcy na dostosowanie wewnętrznych przepisów uczelni do nowej ustawy.  Konstytucja dla Nauki daje uczelniom dużą autonomię.

Uroczyste obchody 98. rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej

Uroczyste obchody 98. rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego,  odbędą się 15 sierpnia 2018 r. przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
Program uroczystości:

-10.00 Rozpoczęcie uroczystości 98. rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz obchodów Święta Wojska Polskiego (pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – plac Zwycięstwa)

Pobudka, trwa remont!

Ulica Zubrzyckiego to mała, wewnętrzna droga. Może dlatego przez drogowców była przez lata zapomniana. Co jakiś czas, kiedy wyrwy w asfalcie robiły się już imponujące, łatano połatane wcześniej dziury.

Mieszkańcy mówili, że jest łata na łacie i na większy remont nie liczyli, aż tu nagle... wkroczyli na Zubrzyckiego drogowcy z ciężkim sprzętem. I działają.
I dobrze, można by powiedzieć, bo w końcu kierowcy nie będą manewrować między większymi i mniejszymi dziurami. Ale jest też łyżka dziegciu.

Zabawy w wojnę

Jeśli ktoś myśli, że inscenizacje historycznych wydarzeń to pomysł ostatnich lat, chyba ciut się myli. Od zawsze mali chłopcy na pytanie, w co się bawimy, najchętniej odpowiadali – w wojnę.

Oczywiście, dotyczy to czasów, kiedy dzieci nie spędzały dni na zajęciach dodatkowych oraz nad tabletem. Najwspanialsza zabawa, której dzisiejsze dzieci chyba już nie znają, to podchody! Czystej wody inscenizacja – przebiegała wedle ustalonych reguł i przyjętych sygnałów. Jedna drużyna się chowała, zadaniem drugiej było ją odnaleźć, czyli zwyciężyć.

Strona 2 z 1338

Oglądasz teraz: Start